avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua! Sunt in concediu de maternitate și am ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua! Sunt in concediu de maternitate și am rămas însărcinată ...

Buna ziua!
Sunt in concediu de maternitate și am rămas însărcinată iar.
Primul copil are 8 luni acuma
Al doilea copil se v-a naște în iulie 2025
Contractul de munca e suspendat, trebuie sa anunț la serviciu? Menționez că nu vreau să îmi iau prenatalul
Ce se întâmplă cu indemnizația primului copil?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:50, 13 Octombrie 2024
Va trebui sa anuntati la serviciu, intrucat va trebui sa solicitati prelungirea supendarii pentru CCC2.

Pe perioada suprapunerii situațiilor, cuantumul indemnizației lunare se majorează cu 50% din indemnizația cuvenită, pentru fiecare dintre copii, începând cu cel de-al doilea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dacă după un an de îngrijire copil o să am al doilea copil, ... Florey Florey Dacă după un an de îngrijire copil o să am al doilea copil, cum se prelungeste concediul de ingrijire? Voi avea 1 an pentru primul si 2 ani in continuare ... (vezi toată discuția)
Ccc pentru al doilea copil corladi corladi Buna ziua, sunt in ccc 2 ani cu primul copil, acum sunt insarcinata cu al doilea, cand il voi naste, primul copil va avea varsta de 1 an 6 luni, daca deja stau ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie pentru al doilea copil aba1011 aba1011 Buna ziua.Am un copil de 10 luni si beneficiez de indemnizatia de 85% sau cat a mai ramas 70-75%,daca sunt insarcinata din nou ce indemnizatie voi mai primi la ... (vezi toată discuția)