Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Buna seara. Am varsta de 59 ani, sunt nascut la data de 12.12.1950, sunt barbat si am o vechime totala in munca de 39 ani, 2 luni si 14 zile, din care 17 ani, 4 luni si 9 zile - Grupa II, 4 ani si 3 luni - spor gr. II, 16 ani, 3 luni si 13 zile - Grupa III si 1 ani, 3 luni si 22 zile - stagiu asimilat (stagiu militar). Doresc sa stiu, in aceste conditii, daca am dreptul la pensionare anticipata? Va multumesc.
Puteti beneficia de pensie anticipata partiala atunci cand veti implini 60 de ani, adica anul acesta in decembrie.