avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Buna seara. Am varsta de 59 ani, sunt nascut la data de 12.12.1950, sunt barbat si am o vechime totala in munca de 39 ani, 2 luni si 14 zile, din care 17 ani, 4 luni si 9 zile - Grupa II, 4 ani si 3 luni - spor gr. II, 16 ani, 3 luni si 13 zile - Grupa III si 1 ani, 3 luni si 22 zile - stagiu asimilat (stagiu militar). Doresc sa stiu, in aceste conditii, daca am dreptul la pensionare anticipata? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 19:33, 8 Februarie 2010
Puteti beneficia de pensie anticipata partiala atunci cand veti implini 60 de ani, adica anul acesta in decembrie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate pensiona? danares1 danares1 Am un angajat cu urmatoarele date: data nasterii :15.12.1949 stagiu de cotizare 29 ani si 5 luni ( din care 1 an 4 luni si 21 zile stagiul militar, in ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata gaby76 gaby76 - M, nascut in mai 1963 - vechime neintrerupta pe cartea de munca din aug. 1981 (35 ani peste cateva zile) - aceasta perioada include si perioadele de: ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? rupa rupa am vîrsta de 59 ani (13/09/1955). si ca vechime în munca 37 ani . Întrbabare - cind aș putea sa ma pensionez , indiferent de tipul de pensionare / ... (vezi toată discuția)