Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul Concediu de Maternitate - zile lucratoare sau ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul Concediu de Maternitate - zile lucratoare sau lucrate?!

Exista urmatoarea situatie- concediu de maternitate se calculeaza pe ultimele 6 luni , dar eu nu am decat 5 luni INTEGRALE ca salariat plus 10 zile lucrate din a 6a. Se aduna veniturile brute de pe ultimele 6 luni(la mine 1 luna egal 0 venituri salariale) si se imparte la (...AICI e problema...)
1 numarul de zile lucratoare din cele 6 luni luate integral respectiv 20,21 etc sau
2 numarul de zile efectiv lucrate din cele 6 luni
Daca stiti va rog sa-mi spuneti si mie cum se face acest calcul!

ex
ian 10 zile lucrate salariu brut 1000 zile lucratoare ale lunii 20
febr 20 zile salariu 2000
mart 20 salariu 2000
aprilie 20 sal 2000
mai 20 -2000
iunie 20- 2000

sumele si zilele lucratoare sunt fictive, doar ptr exemplificare.

varianta 1
suma venituri 11,000, zile lucratoare pe toate 6 luni 120
media 11000/120=91,666

varianta 2
se imparte 11,0000 la nr zile efectiv lucrate adica 110
rezulta 11000/110=100 media zilnica

Care calcul e corect?! sau e altfel?

Multumesc anticipat ptr raspunsuri!
dariax, utilizator
Buna seara,

daca aveti doar 5 luni lucrate, baza de calcul se raporteaza la cele 5 luni, nu se ia in calcul o a sasea luna, care in cazul d.voastra nu exista.Trebuie sa fie luna lucrata, pentru a putea fi luata in calcul)
Mai exact , nu se adauga de la a 6a luna nici venitul si nu se iau in calcul nici zilele lucrate sau se iau doar 10 zile lucrate si se adauga doar venitul realizat in acea luna. Imi pare rau dar nu m-am lamurit..
Se iau in calcul zilele lucrate (10 zile) si venitul corespunzator acestor zile + cele 5 luni lucrate integral .
-zile baza calcul concediu medical sunt zilele lucrate de dvstra in fiecare luna (deci nu zilele lucratoare ale lunii)
-daca in luna 6 ati intrat in concediu pt. sarcina si lehuzie atunci cele 10 zile nu se iau in calcul si nici venitul brut.
cate luni trebuie sa ai lucrate pentru a primi banii de maternitate