avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1009 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Dpdv fiscal achizitia implica automat factura?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Dpdv fiscal achizitia implica automat factura?

Dpdv fiscal achizitia implica automat factura?
Cel mai recent răspuns: icrivat@iotgroup.com , utilizator 16:22, 21 Octombrie 2024
Salut.
Achiziția implică emiterea facturii în relația profesionist - profesionist. Dacă spre exemplu achiziția implică un cumpărător persoană fizică și un vânzător / prestator persoană juridică, nu este obligatorie emiterea facturii în unele situații.
multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chitanta sau bon fiscal pt persoane fizice? stefanl760 stefanl760 buna ziua !as dori sa stiu daca o societate comercializeaza si monteaza panouri solare pt persoane fizice ce trebuie sa elibere la factura chitata sau bon de ... (vezi toată discuția)
Cum se face contabilitatea la un site de anunturi? vestmar vestmar Buna, Intrebarea mea este cum se face contabilitatea la un site de anunturi , pe care mii de oameni isi publica contra cost un anunt de vanzare auto? In ... (vezi toată discuția)
Casa de marcat, nelamurire alina240 alina240 Buna ziua. Am o firma cu obiect de activitate prestari servicii, serviciile sunt prestate si catre persoane juridice si catre persoane fizice. Desigur detin ... (vezi toată discuția)