Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cum se face contabilitatea la un site de anunturi?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cum se face contabilitatea la un site de anunturi?

Buna,

Intrebarea mea este cum se face contabilitatea la un site de anunturi , pe care mii de oameni isi publica contra cost un anunt de vanzare auto?

In sensul ca, eu trebuie sa facturez fiecare persoana fizica pentru suma care o incasez?

Cu multumiri pentru orice raspuns,

Puiu
george-neagu, moderator
Livrarea de servicii de publicitate prin internet se factureaza catre persoanele fizice sau juridice clienti.
Contabilitatea se face conform legii contabilitatii 82/1991, OMFP 3055/2009, legii 571/2003.
Veti avea nevoie de un contabil
Buna, multumesc de raspuns!

Care va fi circuitul actelor? Trebuie facturat fiecare client persoana fizica in parte?

Sunt mii de clienti, intotdeauna diferiti, si care platesc prin sms sau cu cardul, si nu li se cer datele personale pentru facturare.

Multumesc,
Darlea
Trebuie facturat fiecare client in parte. Indicat ar fi sa gasiti o solutie astfel incat factura sa fie generata automat de site si trimisa atat pe mailul clientului cat si salvata undeva pentru contabilitatea dumneavoastra.
AlexInter,

De ce nu primim niciodata facturi fiscale cand publicam un anunt de vanzare a unei masini pe autovit.ro si platim de ex prin sms sau cu cardul, sau cand publicam un anunt platit pe tocmai sau olx?

Trebuie sa existe si alta varianta contabila pe care aceste site-uri mari o folosesc.

Nu?

Datele personale trebuie furnizate atunci cand clientul isi face cont pe site iar facturile pot fi trimise pe adresa de e-mail, acesta ar fi circuitul pentru a va putea inregistra legal veniturile realizate in contabilitate
Eu personal nu cunosc alta metoda pentru obiectul dumneavoastra de activitate