Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cât concediu medical au dreptul bolnavi de cancer?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cât concediu medical au dreptul bolnavi de cancer?

Cât concediu medical au dreptul bolnavi de cancer???
Legea nr. 24/2022 reglementează concediul și indemnizația pentru îngrijirea persoanelor bolnave de cancer pentru aparținătorii peste 18 ani. Salariații care îngrijesc pacienți cu afecțiuni oncologice beneficiază de un concediu anual plătit de 45 de zile calendaristice, în interval de un an, pentru un pacient.
,
Legea nu specifică un număr exact de zile de concediu medical pe care pacienții cu cancer le pot primi, acesta variind în funcție de starea de sănătate a pacientului și de recomandările medicale. Concediul medical pentru pacienții cu cancer este acordat pe baza evaluării medicale, și poate fi prelungit conform necesităților terapeutice și de recuperare individuale.
Dapix, utilizator