Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale penalitati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

penalitati

poate cineva sa-mi spuna si mie care este legea si articolul care prevede ca procentul maxim de penalitati cerut intr-un contract este de 0.1% ?
procentul de majorari de intarziere de 0,1% este prevazut de L 210/2005, dar acest procent se refera la plata cu intarziere a obligatiilor catre bugetul statului, in cazul contractelor economice acest procent este stabilit de parti nu este necesara o reglementare legala pt. asa ceva.
eu m refere la uncontract itre o societate comercila si8 o istitutie de stat.daca cea de stat nu indeplineste conditiile ce penalitati poate plati?maxim?
sunt lasate la aprecierea partilor, asa ca puteti stabili cat doriti dar treuie sa aveti in vedere ca valoarea penalitatilor nu poate depasi cuantumul datoriei.Cf Codului de procedura fiscala cuantumul penalitatilor este de 0.6% pt intarzierea in plata obligatiilor fiscale.
in contractele comerciale cuantumul penalitatilor poate depasi valoarea datorata, lg privind discipilina contractuala, prevede ca nu se poate depasi daca partile nu convin altfel , deci daca in contract este trecuta o clauza care prevede posibilitatea ca penalitatile sa depaseasca val datorata, iar partile au fost de acord cu acesta clauza, atunci se depasesta.
cat despre calcul, am intalnit in contracte 0.1% pe zi, 0.6%, 0.15% pe zi de intarziere.
penalitatile sunt cele prevazute in contract