Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general plata fond mediu
Discuție deschisă în Contabilitate în general

plata fond mediu

lucrez la o firma care cumpara material lemnos de la diversi furnizori si-l transforma in cherestea. Pentru acst material lemnos trebuie sa calculez fond mediu?

Daca faceti achizitii de la persoane fizice trebuie sa calculati si virati fondul de mediu.
LUSTEX a scris:

Daca faceti achizitii de la persoane fizice trebuie sa calculati si virati fondul de mediu.

Totusi s-ar parea ca legea este ceva mai neclara . De exemplu o achizitie de la Romsilva nu este la fel cu o achizitie de la un exploatator persoana juridica sau un exploatator persoana fizica. Mai intra in calcul si aspectul daca padurea este sau nu certificata.
Eu personal merg pe ideea dvs dar daca aveti un raspuns oficial de la garda de mediu referitor la aceasta problema va rog sa il postati.