Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bilantul se va depune si la MF
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bilantul se va depune si la MF

Am gasit pe situl MF proiectul de ordin care reglementeaza (pardon ! VA reglementa) raportarea anuala.

[ link extern ]

Daca nu puteti intra direct, incercati MF/legislatie/transparenta decizionala/arhiva 2009. Are denumirea de "Ordin pentru aprobarea Sistemului de raportare anuală la 31 decembrie 2009 - publicat în data de 10.11.2009 ".

Evident, asa zisa Raportare anuala are de fapt acelasi continut cu situatiile financiare anuale.

@malamut

Multumesc. Constat ca va citati singur.
Ce-am vazut la trimiterea dv. nu lamureste problema art.37 , respectiv :

" Art. 37. - (1) Pentru asigurarea informaţiilor destinate sistemului instituţional al statului, societăţile comerciale depun la unităţile teritoriale ale Ministerului Economiei şi Finanţelor o raportare anuală, al cărei conţinut se stabileşte prin ordin al ministrului economiei şi finanţelor.
(2) Raportarea anuală se depune la unităţile teritoriale ale Ministerului Economiei şi Finanţelor, în termen de 150 de zile de la încheierea exerciţiului financiar, însoţită de dovada predării situaţiilor financiare anuale la oficiul registrului comerţului, pentru publicare. "

Proiectul de ordin la care ma refer arata cum a fost gandita de catre cei de la MF sus-numita raportare anuala. Dupa cum vedeti, din textul legii nu rezulta ca aceasta este identica cu raportarile financiare, dar - spre norocul nostru - deocamdata am scapat de sarcina completarii vreunui alt formular.