Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident

Am si eu o problema grava si sper sa ma ajutati si pe mine,
ieri a trebuit sa duc o persoana la spital,RCA-ul imi expirase si am fost implicat intr-un accident
am mers la biroul accidente usoare,apoi la asiguratorul celelaltei persoanei implicata in accident
s-a stabilit ca nu este vina si sa merg in service cu ea scapand de controlul asupra mea ca nu aveam RCA,nici masina nu este pe numele meu
ce pot face in aceasta situatie ?
banuiesc ca daca nu am avut asigurare o s-o patesc si eu.
Va multumesc si astept un raspuns.:(
Nu o s-o patiti dvs ci proprietarul masinii!B-)
Sfatuiti-l oricum sa-si reinnoiasca asigurarea obligatorie si rugati-va ca nimeni sa nu-si de seama de faptul ca vechea asigurare expirase. Aveti noroc fiindca era de vina celalalt sofer implicat in accident si , din cauza aceasta , nu s-au uitat cu atentie la actele dvs !
B-)
Concluzia dvs este corecta
Pentru a preintampina eventuale neajunsuri ,daca pe parcurs se ridica pretentii din partea autoritatilor sau a celui implicat in eveniment,este de preferat sa comunicati proprietarului autoturismului situatia incidentului
Tot acesta va dispune modalitatea si persoana care urmeaza sa se ocupe de suportarea c/v reparatii autoturism personal.
Va multumesc pentru raspunsuri
ce as putea sa fac ?
-sa bag masina in service chiar daca nu are RCA ?
-sau sa o repar eu si astfel nu va mai aparea nici-un incident
Banuiesc ca nu o sa imi repare masina asiguratorul celuitalt implicat in accident chiar daca a reiesit vinovat din cauza ca nu am eu RCA
Daca s-a constatat culpa celuilalt conducator auto implicat atunci dvs. va veti repara masina in baza politei RCA a lui.
Acest lucru nu are nimic a face ca aveati sau nu RCA valabil!
Totusi care a fost scopul vizitei la "asiguratorul celelaltei persoanei implicate in accident"!?:-/
Deci, raspunsul la intrebarea dvs:
1 - incheiati URGENT o polita RCA pt. masina dvs.
2 - in baza politei RCA a vinovatului mergeti cu masina dvs. in service pentru reparatii.