Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nerespectarea unei hotarari judecatoresti ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nerespectarea unei hotarari judecatoresti civile-litigiu de munca

Buna ziua.Am o mare nedumerire,cum este posibil ca in anul de gratie 2010 sa avem un sistem juridic asa de greoi si complicat?Sa ma explic: Am o hotarare judecatoreasca impotriva firmei la care am lucrat,hotarare definitiva care a fost comunicata de tribunal tuturor partilor,adica si firmei in cauza.Aceasta insa nu a pus in aplicare hotararea judecatoreasca.Acum eu ar trebui fie sa ma adresez unui executor judecatoresc (pe care trebuie sa-l platesc#-o,dar nu am banii necesari,fiind somer datorita firmei impricinate),fie sa fac o plangere penala, la parchetul de pe langa tribunalul care a dat hotararea judecatoreasca.Acum vin si intreb.:..daca este o hotarare judecatoreasca definitiva si executorie si firma respectiva nu o pune in alicare,de ce este nevoie de tot acest circ cu executor judecatoresc si plangere penala,cand doar de aceea sa infiintat tribunal special pentru conflicte de munca....sa se rezolve mai urgent problemele legate de conflictele de munca. Deci sa concluzionez: eu care am fost privat de dreptul meu legal ,din vina angajatorului, tot eu care am castigat in instanta sunt pus pe drumuri si lasat la bunul plac al angajatorului de a respecta sau nu O HOTARARE JUDECATOREASCA#-o:stunned:....in ce secol traim????Multumesc de atentie si va sunt recunoscator pentru orice sugestie pe care mi-o puteti da.=D>
cristi2306, utilizator
Angajatorul este obligat sa respecte o hotarare ramasa definitiva si irevocabila. Nu are dreptul de a alege daca o respecta sau nu.
Sa vedem ca va sfatuiesc si colegii nostri avocati.
Legat de anul in care suntem si de birocratiei, sistem juridic greoi, etc, probabil ca vor mai trece destui ani pana cand toti vom sti de frica legii bine intocmite si vom rezolva lucrurile mult mai usor.
Nerespectarea unei hotarari judecatoresti constituie infractiune, motiv pentru care puteti trimite o adresa cu confirmare de primire angajatorului in care il atentionati asupra acestui aspect, apoi va puteti adresa Parchetului cu o plangere penala (nu va costa nimic, cu exceptia timpului si a confirmarii). In ce priveste executorul judecatoresc, menirea acestuia este de a-si aduce contributia tocmai atunci cand aceste hotarari nu sunt respectate de buna-voie (onorariul platit de dvs. va fi modic deoarece acesta se achita tot de catre angajator)! SUCCES...
nikol.ilea a scris:

Angajatorul este obligat sa respecte o hotarare ramasa definitiva si irevocabila. Nu are dreptul de a alege daca o respecta sau nu.
Sa vedem ca va sfatuiesc si colegii nostri avocati.
Legat de anul in care suntem si de birocratiei, sistem juridic greoi, etc, probabil ca vor mai trece destui ani pana cand toti vom sti de frica legii bine intocmite si vom rezolva lucrurile mult mai usor.
Multumesc de promptitudinea cu care mi-ati raspuns,dar va intreb...daca eu nu mai intreprind nici o actiune....angajatorul scapa basma curata,caci nimeni nu se mai oboseste sa vada daca a respectat o hotarare judecatoreasca,,,despre asta este vorba...#-o:((
stan petru-radu a scris:

Nerespectarea unei hotarari judecatoresti constituie infractiune, motiv pentru care puteti trimite o adresa cu confirmare de primire angajatorului in care il atentionati asupra acestui aspect, apoi va puteti adresa Parchetului cu o plangere penala (nu va costa nimic, cu exceptia timpului si a confirmarii). In ce priveste executorul judecatoresc, menirea acestuia este de a-si aduce contributia tocmai atunci cand aceste hotarari nu sunt respectate de buna-voie (onorariul platit de dvs. va fi modic deoarece acesta se achita tot de catre angajator)! SUCCES...
Multumesc de raspuns si de atentia pe care mi-ati acordat-o ,dar eu asta nu inteleg...discontinuitatea actului de justitie,care se opreste dupa momentul pronuntarii unei hotarari judecatoresti si nu mai continua in urmarirea aplicarii actului de justitie.Daca eu am fost trecut in somaj in luna aprilie 2009...procesul a durat din 18.05.2009 pana in 02.11.2009 cand s-a pronuntat hotararea judecatoreasca,si hotararea nu a fost aplicata nici pana acum,eu trebuie sa merg mai departe cu actiunile legale...dar atunci INTREB :care mai este ratiunea infiintarii unui Tribunal special pentru conflicte de munca...si cum se respecta chiar de catre tribunal termenele prevazute expres de lege si chiar de ratiunea pentru care a fost infiintat.X-(
cristi2306, utilizator
Va inteleg...asa prevede insa legea, nu numai la noi - in plus, fara acea hotarare definitiva si irevocabila nu va puteati adresa executorului. Asadar infaptuirea justitiei in adevaratul sens al cuvantului parcurge mai multe etape si ele cad de cele mai multe ori in "sarcina justitiabililor!"
Cabinet de Avocat "Stan Petru Radu", Avocat