Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dosar pe rol la judecatorie pentru partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dosar pe rol la judecatorie pentru partaj

am primit citatie de la judecatoria Neamt pentru partaj succesoral cu fratele pe 22 feb;
ce se intimpla daca nu ma duc?
mama a decedat in 2008 si nu am facut succesiunea pina acum
buna ziua!
mai bine va prezentati si asistata de avocat, ca sa nu aveti surprize.
Eu va sfatuiesc sa va duceti sau sa va angajati un avocat care sa se ocupe de acest dosar...altfel, e posibil sa nu va placa sentinta care se va da!
ar fi bine sa va duceti,pt ca poate invoca faptul ca nu sunteti mostenitor acceptant ,neefectunad nici un fel de acte de aqcceptare a mostenirii.Exceptia prescrierii dreptului de optiune succesorala.
Daca nu va puteti duce,trimiteti o cerere de amanare prin posta sau fax,solicitand un termen sa va angajati aparator.Mai castigati astfel un termen si poate vremea se va imbuna.
ioana_cristea a scris:

buna ziua!
mai bine va prezentati si asistata de avocat, ca sa nu aveti surprize.

Surpriza fiind aceeia ca sunteti straina de mostenire si nu aveti dreptul la acea mostenire.
daca trimit o procura notariala prin care comunic judecatoriei ca sunt de acord cu dezbaterea succesorala?
ce se pierde?