avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dosar pe rol la judecatorie pentru partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dosar pe rol la judecatorie pentru partaj

am primit citatie de la judecatoria Neamt pentru partaj succesoral cu fratele pe 22 feb;
ce se intimpla daca nu ma duc?
mama a decedat in 2008 si nu am facut succesiunea pina acum
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 23:59, 12 Februarie 2010
buna ziua!
mai bine va prezentati si asistata de avocat, ca sa nu aveti surprize.
Eu va sfatuiesc sa va duceti sau sa va angajati un avocat care sa se ocupe de acest dosar...altfel, e posibil sa nu va placa sentinta care se va da!
ar fi bine sa va duceti,pt ca poate invoca faptul ca nu sunteti mostenitor acceptant ,neefectunad nici un fel de acte de aqcceptare a mostenirii.Exceptia prescrierii dreptului de optiune succesorala.
Daca nu va puteti duce,trimiteti o cerere de amanare prin posta sau fax,solicitand un termen sa va angajati aparator.Mai castigati astfel un termen si poate vremea se va imbuna.
ioana_cristea a scris:

buna ziua!
mai bine va prezentati si asistata de avocat, ca sa nu aveti surprize.


Surpriza fiind aceeia ca sunteti straina de mostenire si nu aveti dreptul la acea mostenire.
daca trimit o procura notariala prin care comunic judecatoriei ca sunt de acord cu dezbaterea succesorala?
ce se pierde?

Alte discuții în legătură

Succesiune la notar sau la avocat? cristyana cristyana Tatal meu a decedat in urma cu trei luni si impreuna cu fratele si mama mea am hotarat sa facem succesiunea. Intrucat parintii mai detineau mai multe imobile, ... (vezi toată discuția)
Acceptare tacita a succesiunii prin plata impozitelor ely_f ely_f Sora mea locuieste in casa parinteasca a sotului ei, parintii sunt decedati, el a avut grija de gospodarie de atunci ( 20 ani). Au fost informati, cum ca, ... (vezi toată discuția)
Dreptul sotului la mostenire marrianne marrianne Am o intrebare: in cazul in care, dupa divort, sotia se recasatoreste, cel de-al doilea sot poate avea drept la mostenirea sotiei din partea parintilor ei ... (vezi toată discuția)