avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot interzice fostului ginere care a divortat de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot interzice fostului ginere care a divortat de fata mea, ...

Cum pot interzice fostului ginere care a divortat de fata mea, sa intre pe proprietatea mea. El nu are adresa la proprietatea mea si este proprietar al unui apartament in acelasi oras. Prin casatoria fetei mele cu el a rezultat un copil la care el are dreptul egal cu fata mea. Exista o forma legala sa ii interzic accesul pe proprietate? El are o forma vulgara si agresiva de exprimare care revendica dreptul de folosire al proprietatii mele ca si cum ar fi proprietatea lui. Ginerele a folosit violenta fizica impotriva ficei mele care a avut o dovada medicala si a inaintat un dosar penal impotriva lui dar, in instanta fata mea si-a retras plangere. Fata mea este abuzata psihic si emotional de catre el,
Acest individ a mai fost casatorit si a folosit aceleasi forme de abuz impotriva sotiei lui de atunci. Cum pot scapa de el. Va rog sa ma ajutati
Ultima modificare: Marți, 21 Ianuarie 2025
C_George, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 14:48, 24 Ianuarie 2025
Ea locuieste acolo. Problema este ca el este un narcisist si o domina emotional si psihic. Dupa divort sub pretextul ca el are dreptul sa isi vada fata, intra in casa cand vrea el si fata mea il primeste. Practic nu intra fara voia ei. Fata ii face mancare din cand in cand, mai pleaca cu el din cand in cand cu masina. Daca nu ar fi fata mea nici pe ea nu as mai lasa-o sa intre in curte, dar ca tata nu pot sa ii interzic treaba asta. Nici unul din ei nu au adresa acolo. Practic traiesc o viata dubla amandoi si eu nu vreau sa,se intample asta in casa mea. Ei au amandoi adresa la bloc la el.


gi-jane2 a scris:

dar cine locuieste, fiica?

Ultima modificare: Vineri, 24 Ianuarie 2025
C_George, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
in situatia dvs aveti de ales intre a tolera aceasta situatie sau o da afara pe fata.
daca fata dvs nu intelege ca nu sunteti de acord ca fostul ginere sa va calce pragul, out.
In momentul asta ca sa nu mai intre el, chiar nu aveti ce face pt ca nu locuiti acolo, deci violare de domiciliu nu e si fata dvs ii permite accesul. deci buba e la ea, nu la el.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Atacarea dreptului civil de proprietate pe motiv psihiatric remusovidiu remusovidiu Sunt in situatia urmatoate : Verisoara impreuna cu sotul ei locuiesc in apartamentul unchiului si matusii mele , amandoi au buletin si domiciliu facut pe ... (vezi toată discuția)
Evacuare ginere din locuinta proprietate personala daniaday daniaday Locuiesc in apartamentul proprietate personala impreuna cu fiica, ginerele si nepoata mea. De foarte multa vreme ginerele meu ma umileste cu fiecare ocazie, se ... (vezi toată discuția)
Incalcarea proprietatii capsunar capsunar Buna ziua, Am o problema cam ciudata.Sunt plecat din tara si am lasat in urma o casa al carui proprietar sunt.Alaturi are casa sora mea.Este in divort si ... (vezi toată discuția)