Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Marca inregistrata
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Marca inregistrata

Buna ziua!
Am si eu cateva intrebari ... daca puteti sa imi raspundeti. Situatia este reala, dar voi folosi pentru moment, un exemplu similar.

Exista la OSIM o marca inregistrata, constand intr-un simbol (desen grafic) pe care scrie cuvantul BEST.

Eu folosesc in denumirea firmei mele, cuvantul BEST, asociat cu alte cuvinte, sa zicem BEST PROTECT.

In momentul de fata:
1 - incalc marca inregistrata BEST?
2 - pot inregistra eu acum, marca BEST PROTECT, daca proprietarul marcii BEST m-a somat in legatura cu utilizarea marcii lui in denumirea firmei mele?
3 - am sanse sa castig, daca sunt data in judecata?

Va multumesc!
Stimata Doamna,

Asa cum am mentionat si in mesajul anterior aceasta marca nu putea fi acordata decat cu disclaimer (neexclusivitate pentru o denumire comuna) sau cu acordul titularului marcii anterioare (in acest caz organizatia internationala pentru standardizare). daca va uitati cu atentie pe baza de date OSIM veti vedea ca exista o rubrica numita "Observatii cu privire la protectia marcii". La acea rubrica veti gasi un numar si o data ce reprezinta numarul de registratura OSIM prin care a fost inregistrata o adresa ce continea fie acordul fie disclaimerul. Nu se poate sti cu exactitate decat daca cereti copii dupa dosar.
La acest caz in particular, Asociatia Romana de Standardizare e cea mai mica grija a dumneavoastra, avand in vedere existenta marcii anterior protejate, ce apartine Organizatiei Internationale de Standardizare. Vedeti mai jos citatul luat de pe site-ul lor:

"Within the context of international standardization or related activities (such as consultancy, training or conformity assessment including certification) "ISO" (or "iso") is the short name of the International Organization for Standardization. The name is registered within this context as the sole property of ISO and the Organization will protect its name on behalf of all ISO's members - the national standards institutes of some 150 countries. In particular, ISO will not authorize the use of the name "ISO" (or "iso") by any organization other than its members in Internet domain names, names of Web sites, trademarks, companies / organizations, products, etc. Such use could mislead third parties into believing that the domain name / Web site / trademark / company / organization / product concerned represents ISO, or has been approved or authorized to act on behalf of ISO or belongs to ISO.

Therefore, ISO will take whatever actions it considers necessary to prevent the misuse of its name.".

Succes in continuare !

Buna ziua,

Va respect opinia, insa din punctul meu de vedere situatia nu e similara.

Vestea buna e ca raspunsul anterior ramane valabil cu conditia sa mutati sublinierea de la "calitate" la "destinatie". In plus, in acest caz, luati in considerare si raspunsul D-nei R. Ardeleanu.

Pe scurt, parerea mea este ca nu incalcati nici un drept.

Va doresc succes !
Multumesc inca o data pentru raspunsuri.

Mi-as schimba pe loc denumirea firmei, avand in vedere ca nu am preluat aceasta titulatura din rea-vointa.

Din pacate, sub aceasta titulatura am obtinut o abilitare ca Serviciu extern de prevenire si protectie si, am inteles ca trebuie sa trec din nou prin intreaga procedura de abilitare daca mi-as schimba acum denumirea firmei. Din acest motiv, as vrea sa-mi schimb denumirea firmei, la sfarsitul lui 2011, cand trebuie sa fiu re-abilitata.

Sper sa gasesc intelegerea necesara din partea ASRO, care apara interesele ISO la nivelul Romaniei.