Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale calcul dobanda legala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

calcul dobanda legala

conform legii 356/2006

Modelul de calcul pe care il folosesc pleaca de la premiza că rata dobânzii de referinţă a Băncii Naţionale a României, se raportează la LUNÃ, si folosesc algoritmul:

Dobânda zilnică din luna W = Rata dobânzii de referinţă pe luna W (pe an) : 12 luni : nr. de zile din luna W.

ma lamureste si pe mine cineva se calculeaza la luna sau raportat la semestru>?????????
dobanda legala se calculeaza astfel:suma de bani platita cu intarziereXdob de referinta a lunii(care este % pe an) : 365 ( nr zile dintr-un an ) X nr. zile intarziere.Daca mai ai neclaritati, intreaba.