Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura si chitanta sau bon fiscal?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura si chitanta sau bon fiscal?

Am un SRL, platitor de TVA,din aprilie incep activitatea (sper sa termin investitia ) in domeniul Prestari servicii ( Cod CAEN 9609 ) - Ingrijire animale de companie. Ce folosesc, factura si chitanta sau bon fiscal ?:(
Inteleg ca ingrijirea animalelor de companie o faceti la un sediu/punct de lucru; de aceea, cred ca e indicat sa cumparati o casa de marcat fiscala si sa emiteti bon fiscal pentru serviciile prestate.
Problema cu factura cu chitanta este valabila cand sunteti de partea cealalta a baricadei. Adica atunci cand solicitati asa ceva.
Obligatoriu insa - pentru cazurile in care obtineti venituri de la persoane fizice - este bonul fiscal. Asa cum v-a spus dl.Manea, achizitionati o casa de marcat fiscala.
Daca cineva doreste factura, puteti sa i-o eliberati alaturi de bonul de la casa de marcat (care tine loc de chitanta).
Retineti insa : in raporturile cu populatia existenta casei de marcat fiscale este obligatorie. Cunosc firme mari de mobila care au luat amenda consistenta de la Garda Financiara pentru lipsa casei de marcat fiscale (ele taiau numai factura si chitanta).
~ Conținut șters la cerere ~
Dar daca ofer un serviciu la domiciliul clientului (client persoana fizica) , serviciul constand in masurarea unor parametri fizici (de ex umiditate) trebuie sa eliberez bon fiscal sau se poate doar chitanta si factura?
Multumesc