Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bon fiscal sau chitanta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bon fiscal sau chitanta

o societate presteaza servicii web. in general colaboreaza cu persoane juridice, emite factura si incaseaza cu op sau chitanta. in cazul in care, ocazional, colaboreaza si cu persoane fizice, e obligata sa aibe casa de marcat si sa emita bon fiscal sau poate sa emita factura si sa incaseze si cu chitanta?
se poate si una si alta ....bani sa aveti de incasat !

sa nu depaseasca 4999 lei , atunci nu se mai pot incasa decat prin banca si emiteti factura !
agentii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul/prestari de servicii direct catre populatie au obligatia de a elibera bonuri fiscale, iar la cererea clientilor de a elibera factura fiscala insotita de bon fiscal., conform art 1 alin 1 si 2 din OUG 28/1999 (privind casa de marcat ). Factura si chitanta se alibereaza ,fara bon fiscal,doar in cazul defectarii casei de marcat conform alin 4 din ordonanta. Asteptati sa aveti casa de marcat. Puteti elibera facturi si chitanta doar ptr persoane juridice .
olan_andreea a scris:

agentii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul/prestari de servicii direct catre populatie au obligatia de a elibera bonuri fiscale, iar la cererea clientilor de a elibera factura fiscala insotita de bon fiscal., conform art 1 alin 1 si 2 din OUG 28/1999 (privind casa de marcat ). Factura si chitanta se alibereaza ,fara bon fiscal,doar in cazul defectarii casei de marcat conform alin 4 din ordonanta. Asteptati sa aveti casa de marcat. Puteti elibera facturi si chitanta doar ptr persoane juridice .

si daca casa de marcat intarzie sa apara....doamna ce face , intrerupe activitatea pe motiv ca nu poate elibera bon de casa ?
O Societate Civila Profesioanala intra in categoria PF sau PJ? Adica o persoana juridica pate elibera chitanta catre o astfel de SCP, aceasta din urma avand doar CIF insa nu si J ?

Multumesc