avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 783 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata partial
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata partial

Sunt nascuta in 1955 mai 25.Lucrez de 31 ani din care 9 ani si 8 luni am gr II. In cazul in care ma pensionez la inplinirea virstei de 55 ani ,deci in 2010 care va fi procentul cu care se va diminua pensia ? Aceasta diminuare pina la ce virsta se va aplica?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 09:19, 11 Februarie 2010
Intrucat ati lucrat in grupa a II-a de munca peste 8 ani , beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 1 an si 6 luni.

Daca iesiti anticipat partial , diminuarea se aplica pana la implinirea varstei standard de pensionare (58 ani si 6 luni) cand veti trece la pensie pentru limita de varsta.
1. Puteti beneficia de:
- pensie anticipata partiala incepand cu luna mai 2010, respectiv la implinirea varstei de 55 ani;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu noiembrie 2013, respectiv la implinirea varstei de 58 ani si 6 luni.
2. Penalizarea va fi intre 27-30%, in functie de vechimea peste cei 30 de ani (sun 1 an sau peste un an).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie pentru limita de varsta potrivit legii nr. 263/2010 angel_a angel_a Buna seara si LA MULTI ANI! Va rog sa-mi spuneti care este data la care se poate depune dosarul de pensie pentru limita de varsta, in conditiile Legii ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie varsta de pensie anticipata, pentru o femeie nascuta in 26 mai i957 ce are o vechime de 35 ani si 8 luni din care 10 lucrat in grupa a II (vezi toată discuția)
Pensionare iustinfiul iustinfiul buna ziua va scriu acum deoare ce am ajuns la capatul puterilor am 55 de ani si 30 ani de munca din care 7 luni gr 1 a de munca 11 ani gr 2 de munca 15 ani gr ... (vezi toată discuția)