avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 784 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

buna ziua va scriu acum deoare ce am ajuns la capatul puterilor am 55 de ani si 30 ani de munca din care 7 luni gr 1 a de munca 11 ani gr 2 de munca 15 ani gr 3 de munca as dori sa stiu daca pot iesi la pensie cu ani efectuati in cadrul munci va multumesc ff mult si astept cu nerabdare raspunsul dv numele meu este STETE AURICA
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:41, 19 Ianuarie 2010
1. Luand in calcul ca v-ati nascut in ianuarie 1955, varsta standard pentru iesirea la pensie de limita de varsta este de 60 de ani, cu un stagiu complet de cotizare de 30 de ani.

2. In aceste conditii puteti beneficia de:
- pensie anticipata partiala incepand cu Ianuarie 2010, respectiv la implinirea varstei de 55 ani (fiindca ati spus ca aveti 30 de ani de cotizare).
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu Ianuarie 2013, respectiv la implinirea varstei de 58 ani.

3. Din datele dvs. nu prea ies cei 30 de ani de munca (7 luni+11 ani+15 ani nu fac 30 de ani).

4. Daca reveniti dati urmatoarele date:
- anul si luna nasterii;
- stagiul total de cotizare (ani/luni/zile) din care, in gr.I (ani/luni/zile), in gr.a II-a (ani/luni/zile)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partial niko_a niko_a Sunt nascuta in 1955 mai 25.Lucrez de 31 ani din care 9 ani si 8 luni am gr II. In cazul in care ma pensionez la inplinirea virstei de 55 ani ,deci in 2010 ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata? Doina Elena Doina Elena Nascut in data de 31.08.1951 - barbat vechime totala in munca 39 ani si 6 luni din care: - 2 ani 11 luni 14 zile in grupa a II-a - 85% - 19 ani 3 luni 16 ... (vezi toată discuția)
Pensie drakin drakin Am si eu o intrebare o persoana care are 30 ani de munca din care 21 de ani grupa a II a de munca si varsta de 53 de ani poate iesi la pensie in baza legii ... (vezi toată discuția)