avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi

Acum, pe live.avocatnet.ro, are loc evenimentul: Taxarea muncii în 2025: Modificări, provocări și soluții

Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu sub minimul pe economie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu sub minimul pe economie

Angajatorul a stabilit prin contractul de munca si a platit timp de 1 an si 7 luni un salariu mai mic decat minimul in constrctii. Sub 3170 lei net. Se poate recupera diferenta de la fiecare salariu din urma pe cale judiciara?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:43, 23 Februarie 2025
Ce salariul brut ati avut?
Ultima modificare: Sâmbătă, 22 Februarie 2025
Cornel Vasile, Consilier juridic
Initial am avut 3300lei +300 pe cardul de masa. Mai dadea vreo 200 lei in mana. Iese pe la 2500 bani in mana cu totul. Dupa care prin iulie anul trecut ajunge net pe la 2900 cu totul adica brut 3700lei. Tot 300 lei pe cardul de masa.
Incepând cu data de 1 ianuarie 2023 pentru domeniul construcțiilor, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, fără a include indemnizațiile, sporurile și alte adaosuri, a fost de 4.000 de lei lunar, pentru un program normal de lucru în medie de 165,333 ore pe lună, reprezentând în medie 24,194 lei/oră.

Incepând cu 1 noiembrie s-a stabilit la 4.582 lei lunar, ără a include indemnizațiile, sporurile și alte adaosuri, , pentru activitățile de construcții .
Problema este ca functia executata nu este trecuta pe domeniul constructiilor. Nu corespunde codul caen al activitatii firmei cu cel din domeniul constructiilor. Chiar daca eu ca salariat am facut activitati care se efectueaza in constructii. Complet aiurea. Poti fi tehnician de instalatii electrice in constructii dar aceleasi sarcini le are si un tehnician in sisteme de detectie, supraveghere si control acces. Complet aiurea cum guvernul a stabilit un salariu minim in functie de activitatea firmei stabilita pe codul CAEN si nu de activitatea directa a salariatului trecuta pe un cod COR diferit..
Ultima modificare: Sâmbătă, 22 Februarie 2025
george198114, utilizator
Legea nu face diferenta cu privire la functii , ci doar codul CAEN sa fie cel prevazut in lege.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bonurile de masa se scad din salariul minim in constructii 2019 - 3000 lei? blocg4 blocg4 Salariul minim in constructii si bonurile de masa. Conform noii legislatii in constructii salariul minim brust este 3000 lei. Astfel venitul net (cash) ar fi ... (vezi toată discuția)
Salariu constructii me.elena me.elena Buna seara , Am o intrebare legata de sectorul constructiilor :angajatorul cu cod CAEN 7112- fara activitate in domeniul constructiilor ( birou de ... (vezi toată discuția)
Firma cod caen secundar 7112 . ionela11 ionela11 Bună ziua... Am o firma care are cod caen 7112 secundar activitate desfășurată în afara sediului social.. cod caen principal al firmei este 4741...ar ... (vezi toată discuția)