avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 891 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Nelamururi neplata/intarziere rate banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Nelamururi neplata/intarziere rate banca

Buna ziua,

Sunt din Bucuresti, am 22 de ani, sunt studenta. In perioada 2006-2008 am fost angajata la o firma, am contractat un credit de nevoi personale in lei de la BRD in valoare de aproximativ 300 milioane lei vechi,pe 7 ani, cu o rata lunara de aproximativ 500 RON. Nu am prezentat contractul casei, nu am avut giranti, etc. Nu am avut probleme cu neplata ratelor pana la sfarsitul lui 2008, dar din luna decembrie 2008 nu mai am loc de munca, am demisionat pentru a-mi termina studiile. De atunci nu am avut o situatie severa, doar intarzieri de maxim 15-20 zile la plata integrala a ratei. Am reusit sa ma descurc cu ratele datorita ajutorului prietenului meu, cu care locuiesc, dar nu ne-am casatorit inca, adresa din buletin este cea de la casa parintilor mei ( tot din Bucuresti). Incepand cu luna septembrie 2009 , atat prietenul meu cat si parintii nu au avut o situatie financiara prea buna , din acest motiv am avut intarzieri mai mari la plata ratelor mele. Am achitat insa cat am putut, 200-300 RON/luna. In mod evident lunar sunt sunata cel putin o data de o doamna de la departamentul de recuperari al bancii, dar alte probleme nu pot spune ca am avut. Datoria mea restanta acum este de 1200 RON, cumuland ultima rata de platit cat si golurile pe care nu le-am putut acoperi. Ultima plata am facut-o luna aceasta, am depus doar 300 RON, caci nu am putut mai mult. Astazi m-a sunat acceasi doamna sa ma anunte ca daca pana pe data de 16 a lunii in curs nu voi achita un minim de 700 RON, imi vor pune oprire pe venit. Sunt foarte in ceata, am anuntat de anul trecut la banca ca nu mai am loc de munca, deci ca nu am un venit personal stabil. Ce reprezinta aceasta ''optire pe venit''? Nu am reusit sa inteleg din cautarile pe internet. Am calculat toate resursele si pana la sfarsitul lunii ( in jur de 23-24) ma aflu in imposibilitatea de a achita orice suma, cat de mica. I-am spus acest lucru doamnei agent, si mi-a repetat inca o data ce a zis mai devreme.

Avand in vedere ca am prezentat cat am putut de explicit situatia mea, sper ca ma puteti lumina un pic, cat de grava este situatia mea?

Re-esalonarea creditului nu sunt dispusa sa o fac, am fost la banca,m-am interesat, si ar presupune sa ma duc cu un parinte care sa garanteze creditul meu cu salariul sau, ceea ce eu nu imi doresc.Desi ma mai ajuta cand/cum pot, familia mea nu are nici o raspundere asupra creditului meu, asa mi se pare normal. O schimbare a datei scadente o pot realiza abia dupa ce sunt cu datoria lunara pe 0.


Va multumesc anticipat pentu orice raspuns la intrebarea mea, cat si pentru timpul acordat.Orice clarificare sau sfat sunt binevenite.

L.B.
Buna ziua,


Situatia se prezinta in felul urmator:

1 lipsa locului de munca sau a reduceri veniturilor nu afecteaza contractul de credit bancar. Problemele pe care le-ati enumerat sunt probleme strict personale ce nu afecteaza actul juridic numit contract bancar.
2 Faptul ca ati platit mereu atat cat ati putut v-a ajutat ff mult astfel banca nu va declarat scadent creditul ( puteau sa o faca la 3 rate nerespectate partial sau total ) cea ce e ff bine , altfel va cesionau creanta catre o firma de recuperare.
3 Fata de tot ce ati prezentat in postul dvs pot sa va spun ca banca poate sa puna oricand in executare creditul pe bunuri mobile sau imobile , in cazul dvs probabil se va merge pe o poprire salariala ( executare pe bun imobil ). Ca orice contract bancar fiind titlu executor si mai ales ca dvs ati semnat odata cu creditul si un angajament de plata prin care mandatati banca sa traga orice disponibil aveti in contul curent ( cunosc la perfectie tipul dvs de credit precum si contractele bancii dvs.) Dispozitiia de plata era trecuta pe adeverinta de salariu ce ati adus-o de la personal de la dvs. la banca in momentul incheieri creditului.
4 Pot sa va faca poprire ce va reprezenta 33% din venitul net actual al dvs.problema e insa ca odata cu poprirea ( trecuta prin instanta mai intai ) vor aparea si cheltuieli de judecata si executare, precum si o situatie neplacuta la servici , in sensul ca vor sti cu totii ca aveti prob la banca ( evident neoficial ca pop sa trimite in plic sigilat dar stim cu totii cum functioneaza barfa)


Bun fata de cele de mai sus incercati pe cat posibil sa discutatii la banca pentru a amana acea data , nu pot sa va spun mai mult decat am spus , dvs stiti mai bine ce aveti de facut. Totodata solutia de rezolvare sta tot la dvs. , mai exact nu puteti forta banca la nimic din moment ce conform contractului ( legea partilor) dvs. nu ati respectat clauzele contractuale din motive neimputabile bancii.

Sper ca am fost clar si impartial :)) , cam asta e situatia judecata la rece.

Cu stima

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita credit likotan likotan In 2008 am contractat un credit de nevoi personale,pana la inceputul anului 2014 am platit ratele constiincios.La inceputul anului 2014 firma la care lucrez a ... (vezi toată discuția)
Cesionarea creantei bancare andresclaudia andresclaudia am un contract de credit bancar(nevoi personale fara ipoteca)din 2007. Ultima rata achitata in aprilie 2008. creditul a fost cesionat in data de30 01 2009 ... (vezi toată discuția)
Credit nevoi personale cu ipoteca declarat scadent anticipat oana180282 oana180282 Buna ziua! Pe scurt problema mea consta in faptul ca am inregistrat 4 rate restante la un contract de credit de nevoi personale cu ipoteca incheiat cu Banca ... (vezi toată discuția)