Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA declaratia 390
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

declaratia 390

Daca o societate din Romania, presteaza servicii de publicitate pentru un client din Austria, prestarea se declara in 390?

Multumesc mult
Art. 156^4. - (1) Orice persoană impozabilă înregistrată în scopuri de TVA conform art. 153 sau art. 1531 trebuie să întocmească şi să depună la organele fiscale competente, până la data de 15 inclusiv a lunii următoare unei luni calendaristice, o declaraţie recapitulativă în care menţionează:
c) prestările de servicii prevăzute la art. 133 alin. (2) efectuate în beneficiul unor persoane impozabile nestabilite în România, dar stabilite în Comunitate, altele decât cele scutite de TVA în statul membru în care acestea sunt impozabile, pentru care exigibilitatea de taxă a luat naştere în luna calendaristică respectivă;
e) achiziţiile de servicii prevăzute la art. 133 alin. (2), efectuate de persoane impozabile din România care au obligaţia plăţii taxei conform art. 150 alin. (2), pentru care exigibilitatea de taxă a luat naştere în luna calendaristică respectivă, de la persoane impozabile nestabilite în România, dar stabilite în Comunitate.

Buna ziua,
Daca emit o factura de servicii de publicitate catre un beneficiar din Cipru - neplatitor de TVA cum procedez:
- emit factura cu TVA?
- declar in 390?

Va multumesc mult
-se emite factura cu TVA
-nu se declara in D390

(3) Locul de prestare a serviciilor către o persoană neimpozabilă este locul unde prestatorul îşi are stabilit sediul activităţii sale economice. Dacă serviciile sunt prestate de la un sediu fix al prestatorului, aflat în alt loc decât locul în care persoana impozabilă şi-a stabilit sediul activităţii economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se află respectivul sediu fix. În absenţa unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde prestatorul îşi are domiciliul stabil sau reşedinţa obişnuită

katica, utilizator
daca beneficiarul din Cipru este persoana impozabila neinregistrata in scopuri tva in tara sa, atunci acesta ar trebui sa se inregistreze pentru achizitii intracomunitare de servicii, echivalentul art. 153^1, alin 1, lit. c) din legislatia noastra - cod fiscal.

a nu se face confuzie intre persoana impozabila neinregistrata in scopuri tva si persoana neimpozabila.