Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... se suspenda contractul in timpul concediului prenatal?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

se suspenda contractul in timpul concediului prenatal?

sunt in prenatal in a 52-a zi,iar astazi am primit decizie de suspendare a contractului de munca cu data de 02.02. confarm art 51.lit a,fara a cere si a scrie vreo cerere pt asta.ma afecteaza aceasta suspendare cand intru in maternitate? cui ii mai trimit concediul medical care il am pana in 25 aprilie? ce pot face? va rog sa imi raspundeti....multumesc
legea nr.53/2003
"ART. 50
Contractul individual de muncă se suspendă de drept în următoarele situaţii:
a) concediu de maternitate;
b) concediu pentru incapacitate temporară de muncă;
c) carantină;
d) efectuarea serviciului militar obligatoriu;
e) exercitarea unei funcţii în cadrul unei autorităţi executive, legislative ori judecătoreşti, pe toată durata mandatului, dacă legea nu prevede altfel;
f) îndeplinirea unei funcţii de conducere salarizate în sindicat;
g) forţă majoră;
h) în cazul în care salariatul este arestat preventiv, în condiţiile Codului de procedură penală;
i) în alte cazuri expres prevăzute de lege."
Daca e conform art. 50 lit. a) e oki...daca e conform art.51 lit. a) e o problema. Incercati sa lamuriti situatia, e posibil sa fi scapat mana cuiva pe tastatura, si din gresala, sa fi pus art. 51 in loc de art. 50. :)
Incercati sa mergeti la societate si lamuriti problema. Daca nu ati cerut Concediu pentru crestere copil nu aveau dreptul sa va suspende CIM. Legea este clara, CIC se acorda la cere.
O lamurire cu angajatorul este necesara o reclamatie la ITM pentru nerespectarea legii.
Vorbesti de prenatal din asta inteleg ca nu ai nascut. CIC nici nu poate fi solicitat decat dupa 42 zile de la nasterea copilui.
Decizia poate fi contestata si in instanta.
sunt sigura ca nu i-a scapat mana pe tastatura. in urma cu o luna m-a rugat sa imi scriu eu o cerere cum ca solicit suspendarea contractului dar bineinteles am refuzat-o si dintr-o data decizia este gata ca si cum eu as fi cerut-o. acum ce pot face?
1. Foarte multi angajatori si salariati fac confuzie intre concediul de maternitate si CCC pana la 2 ani.
2. Mergeti la ITM sa sesizati aceasta problema. Se va face verificare si se va rectifica greseala.
multumesc frumos am sa fac asta dar asta inseamna ca mai dureaza si e de umblat iar eu mai am 2-3 zile pana la nastere.