avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 169 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Incasare rambursuri in cont bancar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Incasare rambursuri in cont bancar

Buna ziua,

ma confrunt cu urmatoarea situatie
Societatea mea face livrari (produse pt copii)(detine un magazin on line) catre persoane fizice cu plata ramburs. In baza contractului incheiat cu Fan Curier banii sunt virati in contul nostru bancar.
1.Ce inregistrari tb sa fac in contabilitate pentru a inchide factura emisa pentru clienti cu incasarile de la Fan Curier?
2. Pe facturile emise catre persone fizice e obligatoriu sa fie trecut CNP ul clientului? (in general persoanele sunt reticiente sa completeze CNP ul la inscrierea pe un site)
Cel mai recent răspuns: turcalexandra , utilizator 16:41, 15 Februarie 2010
Depinde cum e stipulat in contract: (1) firma de curierat va vireaza intreaga valoare a facturii iar comisionul il platiti dvs. separat sau (2) la fiecare livrare firma retine din valoarea marfii livrate comisionul sau?
firma de curierat in vireaza intreaga suma si -mi emite bilunar factura pentru serviciile de tarnsport. Zilnic cand imi face plati in cont imi trimite si borderou cu beneficiarii de la care provin respectivele sume
Suma incasata prin banca se opereaza ca si cum ar fi fost platita de clientul caruia i-ati virat marfa, adica:

5121 = 411 cu valoarea facturii.
si totusi eu nu incasez direct de la client..ci de la Fan curier

E ok daca fac asa?

5121=4111 x...imi inchid fiecare factura pe client in parte
5121=4111 -x ..cu total sume incasate in ziua respectiva
5121=461 x..pt ca le incasez de fapt de la Fan Curier


si NC

461 = 4111 x cu acele sume care le voi incasa de la Fan Curier?
Ar putea fi asa:

(1) Facturarea comenzilor primite:

411 = 7...

(2) Predarea bunurilor in baza borderoului:

461 = 411

(3) Virarea sumelor incasate:

5121 = 461

Alte discuții în legătură

Am emis chitanta dar am incasat prin banca vioviod vioviod Vand marfa in tara prin firme de curierat. 1. eu am trimis coletul cu marfa iar in colet am bagat factura si chitanta care reprezinta contravaloarea ... (vezi toată discuția)
Factoring mari.a mari.a Va rog, am nevoie de ajutor ... Am incheiat un contract de factoring cu o banca - am cesionat catre ei facturi de la unul dintre clientii nostrii - si in luna ... (vezi toată discuția)
Factura client cu storno avans Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Spuenti-mi va rog daca am avut o factura de avans pentru pe care am inregistrat-o 4111=% 1834,46 4428 355,06 472 ... (vezi toată discuția)