Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot sa fac ceva??
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot sa fac ceva??

Am achizitionat un teren in Radauti, am scos extrasul de carte funciara unde scrie ca terenul este liber de sarcini, am intocmit un proiect de constructie locuinta in baza unui certificat de urbanism, iar cand am fost sa depun actele pentru autorizatia de constructie, cei de la primarie mi-au spus ca nu pot construi nimic, deoarece nu s-a respectat P.U.Z -ul aprobat in 2004 si ca am dat banii degeaba pentru ca nu o sa construiesc nimic acolo???? Intradevar P.U.Z- ul aprobat spune ca pe parcela cumparata de mine o sa treaca un drum de categoria a 3-a de 11 m latime, iar 6 m trec pe terenul achizitionat de mine...Ce sa fac in aceasta situatie, pentru ca am dat o gramada de bani pe teren si o mie si una de acte???
e o parte buna si una rea in cele relatate de dvs.. partea buna e ca terenul achizitionat de dvs va fi expropriat pentru cauza de utilitate publica dupa o prealabila si dreapta despagubire (ceea ce inseamna ca veti lua o gramada de bani pe el), partea rea e ca nu va puteti pune proiectul in aplicare.. eu zic, dca aveti posiblitati sa va cumparati alt teren dar dupa ce verificati si puz ul sa numai aveti probleme... multa bafta!
Va multumesc pentru ajutor!....Totusi acuma ce cale ar trebui sa urmez sa pot sa-mi recuperez sau sa fiu despagubit?