avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1768 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... se poate sa ma scoata de la mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

se poate sa ma scoata de la mostenire?

Buna ziua,

este vreo posibilitatea legala ca o ruda, care are si ea dreptul la mostenire, sa faca succesiunea fara mine, in ideea de a ma indeparta de la mostenire?
Nu am eu o cota legala, indiferent de ce se intampla si la aceea cota sa se renunte numai daca eu decid?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 16:08, 16 Februarie 2010
Consultati un avocat contracost ca sa analizeze situatia.
Aveati dreptul dar sunt mai multe posibilitati.
Trebuie studiat in concret si vazute actele.

avocat Claudiu Lascoschi
Poate ne explicati si nou cum a fost dat singurul bun al bunicului unchiului dvs.....adica ce s-a intamplat mai exact.
Si pana una alta, dvs mergeti la un notar public din circumscriptia ultimului domiciliu al bunicului si dati o declaratie de acceptare a mosteniri.
Daca va aflati in interioarul termenului de 6 luni de la decesul persoanei ar fi indicat sa procedati asa.Declaratia de acceptare a mosteniri v-ar pune la adapost de multe probleme ulterioare.


avocat Claudiu Lascoschi
Va multumesc pentru ajutor.
cred ca unchiul dvs. a procedat la dezbaterea succesiunii si s-a declarat unic mostenitor .
in acest caz, va trebui sa solicitati in instanta anularea titlului sau de mostenitor .

Alte discuții în legătură

Probleme cu mostenirea; oare mi-am pierdut drepturile? silentk6 silentk6 Buna ziua, am 21 de ani, sunt din Cta si am cateva intrebari cu privire la o mostenire. Mentionez ca nu am avut deloc bani de consultanta juridica, deci cu ... (vezi toată discuția)
Succesiune labuta labuta Lamuriti-ma va rog.Daca nu deschid succesiunea in termen de 6 luni nu mai am dreptul la nimic(eu sunt una din fiicele decedatului)Asta cred ca inseamna ... (vezi toată discuția)
Accepatre succesiune doina_i doina_i Daca nu am facut la timp acceptarea se mai poate face ceva? (vezi toată discuția)