Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... inca o palma data consilierilor juridici?
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

inca o palma data consilierilor juridici?

Inalta Curte de Casatie si Justitie da o noua palma consilirilor juridici prin decizia XXII.
in urma unui recurs in interesul legii promovat de demisionarul Ilie Botos, I.C.C.J. admite recursul si hotaraste ca cererea de infiintare a SC CU OBIECT UNIC DE ACTIVITATE , RECTE SOCIETATILE PROFESIONALE, SUNT INADMISIBILE.
Mi se pare absurda aceasta decizie, cu atat mai mult cu cat recursul a fost facut la cererea unui barou inexistent.
Se poate observa de ce justitia din Romania nu merita sa fie recunoscuta in UE.
Prietenii stiu de ce.X-(
De parca nu ai putea sa faci alte contracte. I.g. cu timp partial.
Decizia este pe langa Constitutie si alte reglementari internationale pe muncii, la care suntem parte, asta-i clar.
de cand o asteptam sa fie publicata...
un link, ceva?
deocamdata este doar un comunicat de presa dat de purtatorul de cuvant al ICCJ, "mai putin justitie".
Nu a fost redactata si semnata de judecatorii camerelor reunite.:D
Probabil ca nu vor sa-si asume raspunderea:-/ a fost data doar la presiunea unor avocati refulatiX-(
vreti sa reluam discutiile legate de nelegalitatea flagranta a Statutului consilierilor juridici? B-)
atat timp cat nu a fost atacat de nimeni, acesta este in vigoare ca si statutul avocatilor, de exemplu:">
Este adevarat ca acesta este valabil numai consilierilor juridici, care fac parte din colegiu si care au aderat la el.;)
Dar opozabilitatea statutului fata de terti nu poate fi contestata:P