avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1696 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... inca o palma data consilierilor juridici?
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

inca o palma data consilierilor juridici?

Inalta Curte de Casatie si Justitie da o noua palma consilirilor juridici prin decizia XXII.
in urma unui recurs in interesul legii promovat de demisionarul Ilie Botos, I.C.C.J. admite recursul si hotaraste ca cererea de infiintare a SC CU OBIECT UNIC DE ACTIVITATE , RECTE SOCIETATILE PROFESIONALE, SUNT INADMISIBILE.
Mi se pare absurda aceasta decizie, cu atat mai mult cu cat recursul a fost facut la cererea unui barou inexistent.
Se poate observa de ce justitia din Romania nu merita sa fie recunoscuta in UE.
Prietenii stiu de ce.X-(
Cel mai recent răspuns: Romică Stoica , Consilier juridic 12:54, 18 Decembrie 2006
De parca nu ai putea sa faci alte contracte. I.g. cu timp partial.
Decizia este pe langa Constitutie si alte reglementari internationale pe muncii, la care suntem parte, asta-i clar.
de cand o asteptam sa fie publicata...
un link, ceva?
deocamdata este doar un comunicat de presa dat de purtatorul de cuvant al ICCJ, "mai putin justitie".
Nu a fost redactata si semnata de judecatorii camerelor reunite.:D
Probabil ca nu vor sa-si asume raspunderea:-/ a fost data doar la presiunea unor avocati refulatiX-(
vreti sa reluam discutiile legate de nelegalitatea flagranta a Statutului consilierilor juridici? B-)
atat timp cat nu a fost atacat de nimeni, acesta este in vigoare ca si statutul avocatilor, de exemplu:">
Este adevarat ca acesta este valabil numai consilierilor juridici, care fac parte din colegiu si care au aderat la el.;)
Dar opozabilitatea statutului fata de terti nu poate fi contestata:P

Alte discuții în legătură

Infiintare cabinet de consultanta juridica dana001 dana001 am terminat facultatea de drept si as dori sa stiu daca pot sa-mi deschid un cabinet de consultati juridice si unde trebuie sa merg sau cu cine trebuie sa iau ... (vezi toată discuția)
Societate profesionala consilieri juridici corina_claudia corina_claudia as vrea si eu sa stiu cum procedez pentru a infiinta o societate profesionala consilier juridic. P.S. ce documente imi trebuie; care sunt conditiile. (vezi toată discuția)
Consilier juridic alexandru17 alexandru17 Buna ziua, un consilier juridic, neangajat al vreunei societati comerciale, poate in baza unui contract de prestari servicii sa emita facturi de consultanta pt ... (vezi toată discuția)