Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul minim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul minim

Buna seara,
In ce masura se poate calcula salariul minim in domeniul privat, pentru absolvent liceu si facultate (licienta inca nu este sustinuta).
Pentru studiile respective mi se comunica ca nu pot avea un salariu (pe cartea de munca) mai mare de 600 Ron.
Citez:: "daca aveti si licienta atunci va putem mari salariul pana la 1200 Ron"
intrucat studiile superioare indiferent de domeniu nu sant definitivate nu puteti beneficia de incadrare corespunzatoare. mai mult in domeniul privat veti fi retribuit cf postului pe care sunteti angajati cf clasificatiei ocupatiilor din Romania
600 lei e salariul minim pe economie pentru muncitor necalificat!!!
pentru un absolvent de liceu salariul minim trebuie sa fie 720 lei ...
- din asta reiese ca se poate oferi un salariu mai mare de 720 Ron, insa nu inteleg in ce consta "selectia" aceasta, intrucat doresc sa am un salariu de 1000 Ron+ trebuie in mod obligatoriu sa am licienta obtinuta?
- ocupatia: agent vanzari.
Puteti sa negociati cu angajatorul orice salariu, cu 2 conditii:
- sa nu fie mai mic decat salariul minim pe economie sau cel minim al postului respectiv;
- sa fie de acord angajatorul sa va dea acel salariu solicita de dvs.