avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1020 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... data intrarii in vigoare a OUG nr. 4/2010
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

data intrarii in vigoare a OUG nr. 4/2010

Buna ziua!
Am vazut ca a fost publicata ordonanta care reglementeaza somajul tehnic pt.2010, intrebarea mea ar fi de cand poate fi aplicata? incepand cu 1 februarie sau de cand a fost publicata in Monitorul Oficial?
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 15:31, 14 Februarie 2010
1. OUG 4/2010 spune asa:
Art. 1 - (1) Începând cu luna februarie 2010, dar nu mai târziu de data de 31 decembrie 2010, pe perioada suspendării contractului individual de muncă din iniţiativa angajatorului, în cazul întreruperii temporare a activităţii potrivit...

2. Nu precizeaza ziua din luna februarie, dar eu inteleg, in acest caz, ca se poate aplica si de la 01.02.2010, pentru ca ziua de intai face parte tot din luna februarie.
3. Asteptati si parerea unui jurist de profesie.
eu am inteles ca e vorba de 01.02.2010... luna februarie in intregime!
Art. 1
(1) Incepand cu luna februarie 2010, dar nu mai tarziu de data de 31 decembrie 2010, pe perioada suspendarii contractului individual de munca din initiativa angajatorului, in cazul intreruperii temporare a activitatii potrivit art. 52 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 53/2003 — Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare, salariatii ale caror contracte sunt astfel suspendate si care beneficiaza de indemnizatia de minimum 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat, prevazuta la art. 53 alin. (1) din Legea nr. 53/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si angajatorii, pentru salariatii respectivi, sunt scutiti de plata contributiilor de asigurari sociale datorate potrivit legii, dar nu pentru mai mult de 90 de zile. Indemnizatiile reprezinta drepturi aferente perioadei februarie — decembrie 2010, inclusiv.
(2) Indemnizatiile de care beneficiaza salariatii, de minimum 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat, platite din fondul de salarii, pe durata intreruperii temporare a activitatii angajatorului (nn: somaj tehnic), prevazuta la art. 53 alin. (1) din Legea nr. 53/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit prevazut de Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare pentru o perioada de cel mult 90 de zile, incepand cu luna februarie 2010, dar nu mai tarziu de data de 31 decembrie 2010. Indemnizatiile reprezinta drepturi aferente perioadei februarie — decembrie 2010, inclusiv.
Ultima modificare: Duminică, 14 Februarie 2010
ctynn, utilizator
De principiu si cu exceptia legilor, un act normativ intra in vigoare de la data publicarii lui in Monitorul Oficial, daca in textul sau nu este prevazuta expres o alta data.

Modul in care a fost formulat art. 1 din OUG nr. 4/2010 este cel putin defectuos. S-ar putea intelege ca acest act normativ produce efecte retroactiv desi in cuprinsul sau nu este specificat acest lucru, ceea ce-l face sa intre in conflict cu principiul neretroactivitatii legii civile statuat prin art. 15, alin. (2) din Constitutie.

In absenta unei date prevazuta expres in textul OUG nr. 4/2010, acest act normativ nu poate intra in vigoare decat de la data publicarii lui in Monitorul Oficial.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug 4/05.02.2010 Doina Elena Doina Elena A aparut mult asteptata ordonanta privind somajul tehnic, publicata in MOf. nr. 93/10.02.2010.....=D> (vezi toată discuția)
Somaj tehnic ContSters75393 ContSters75393 Cine are obligatia de a asigura somajul tehnic (75%) angajatorul sau statul roman.Si care este perioada maxima in care se poate beneficia de somaj tehnic ptr ... (vezi toată discuția)
Somaj tehnic fritache fritache va rog sa-mi spuneti care sunt avantajele si dezavantajele somajului tehnic si a concediului fara plata 5 zile pe luna pentru angajatii unui institut care are ... (vezi toată discuția)