avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general corelatii bilant
Discuție deschisă în Contabilitate în general

corelatii bilant

Buna seara,

e pt prima data cand trebuie sa fac un bilant

la corelatia R36=R13-R14-R15-R17 imi da 3618 in loc de 12921
am verificat toate conturile din balanta cu cele din bilant si coincid

pls help

sfaturi pt un incepator#-o
Cel mai recent răspuns: Ana Muntianu , Consultant fiscal 07:40, 15 Februarie 2010
Pai daca nu " bate " bilantul regleaza-l pana se coreleaza !
Vezi cat trebuie sa mai pui ca sa iasa suma corespunzatoare .
da, am incercat, la inceput am crezut ca e vba de banuti si de rotunjiri...mai mult am sperat, dar diferenta e de 9304 lei, habar n-am undei ii pot pune mai ales daca nu ii am nici in balanta, problema e ca maine trebuie sa duc bilantul la banca si n-am chef sa imi aud...

sincer nu stiu, dati-mi un sfat cum sa fac
Ati inclus la rd. 14 - "datorii care trebuie platite intr-o perioada mai mare de un an" si datoriile care trebuie platite intr-o perioada mai mica de un an.
La rd. 11 - "datorii care trebuie platite intr-o perioada mai mica de un an" ati inclus si datoriile care trebuie platite intr-o perioada mai mare de un an.
Astfel s-a dublat suma. Diferenta este de 4652. Daca scadeti de la rd. 11 suma de 4652 si de la rd. 14, aceeasi suma, va da bilantul.
Ultima modificare: Duminică, 14 Februarie 2010
Ana Muntianu, Consultant fiscal
m-am tot gandit ce poate fii si mi-am adus aminte ca nu am inclus nicaieri ct-ul 409 9eu am aici mostenite niste sume care au fost achitate eronat) si asta e valoarea care imi lipseste mie, m-am uitat in bilant si nu vad unde trebuie sa fir 409

nu trebuie sa am 409 in bilant? trebuie sa mut suma in alt cont?

va rog ajutati-ma
rd. 23 (avansuri pentru cumparari de stocuri - cont 4091) si/sau rd. 25 (creante comerciale - cont 4092) dupa caz.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Completare bilant florina123 florina123 Buna ziua! Am inceput să fac bilantul și mă confrunt cu o eroare! r41 (Bilant) = r13 - r14 - r15 - r17 - r20 - r21 - r22 (Bilant) C2:32522 # ... (vezi toată discuția)
Inregistrarea contului 4428 in bilant ram24 ram24 Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca trebuie sa includ soldul contului 4428 in datorii in bilant? Daca il adun la rd 14 F10 nu imi da corelatia si atunci ... (vezi toată discuția)
Taxare inversa CORISIM CORISIM URGEEEEENT!!!!!!!!!! Va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema. Vreau sa cumpar lemn, pentru construirea unei cladiri, pe care o voi folosi eu, ca ... (vezi toată discuția)