Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general corelatii bilant
Discuție deschisă în Contabilitate în general

corelatii bilant

Buna seara,

e pt prima data cand trebuie sa fac un bilant

la corelatia R36=R13-R14-R15-R17 imi da 3618 in loc de 12921
am verificat toate conturile din balanta cu cele din bilant si coincid

pls help

sfaturi pt un incepator#-o
Pai daca nu " bate " bilantul regleaza-l pana se coreleaza !
Vezi cat trebuie sa mai pui ca sa iasa suma corespunzatoare .
da, am incercat, la inceput am crezut ca e vba de banuti si de rotunjiri...mai mult am sperat, dar diferenta e de 9304 lei, habar n-am undei ii pot pune mai ales daca nu ii am nici in balanta, problema e ca maine trebuie sa duc bilantul la banca si n-am chef sa imi aud...

sincer nu stiu, dati-mi un sfat cum sa fac
Ati inclus la rd. 14 - "datorii care trebuie platite intr-o perioada mai mare de un an" si datoriile care trebuie platite intr-o perioada mai mica de un an.
La rd. 11 - "datorii care trebuie platite intr-o perioada mai mica de un an" ati inclus si datoriile care trebuie platite intr-o perioada mai mare de un an.
Astfel s-a dublat suma. Diferenta este de 4652. Daca scadeti de la rd. 11 suma de 4652 si de la rd. 14, aceeasi suma, va da bilantul.
Ana Muntianu, Consultant fiscal
m-am tot gandit ce poate fii si mi-am adus aminte ca nu am inclus nicaieri ct-ul 409 9eu am aici mostenite niste sume care au fost achitate eronat) si asta e valoarea care imi lipseste mie, m-am uitat in bilant si nu vad unde trebuie sa fir 409

nu trebuie sa am 409 in bilant? trebuie sa mut suma in alt cont?

va rog ajutati-ma
rd. 23 (avansuri pentru cumparari de stocuri - cont 4091) si/sau rd. 25 (creante comerciale - cont 4092) dupa caz.