Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Dauna motocicleta
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Dauna motocicleta

Buna ziua,am cateva nelamuriri si as dori daca se poate sa ma ajutati.
Am fost implicat intrun accident moto-masina ,vinovatul fiind soferul masini.Intrebarea mea este daca dau dauna totala motocicleta ,mi se opresc ceva piese,componente si daca apoi voi mai putea circula cu ea.Va multumesc
Pentru dauna totala, asiguratorul plateste valoarea reala , mai putin 25% si ramaneti in posesia "epavei"(integrala).Cu epava puteti sa faceti orice, inclusiv rapararea si repunerea in circulatie.
Multumesc mult de tot pt ajutor.
Mai este o problema motocicleta nu este pe numele meu,este pe numele unui prieten.motocicleta are toate actele in regula. Daca in momentul producerii accidentului eu conduceam nefiind posesorul ei firma de asigurari mai acopera dauna? Multumesc
Da.:) va plati, dar banii ii va primi proprietarul de drept al motocicletei.
Doinita Stingaciu, Avocat
Exista o problema. Firma de asigurari va va cere sa demonstrati ca ati condus motocicleta cu acordul proprietarului.acesta va tre bui sa dea firmei asiguratoare o nota explicativa (in fata juristului firmei) din care sa reiasa ca v-a incredintat motocicleta dar si cine poate primi despagubirea