avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1714 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Dauna motocicleta
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Dauna motocicleta

Buna ziua,am cateva nelamuriri si as dori daca se poate sa ma ajutati.
Am fost implicat intrun accident moto-masina ,vinovatul fiind soferul masini.Intrebarea mea este daca dau dauna totala motocicleta ,mi se opresc ceva piese,componente si daca apoi voi mai putea circula cu ea.Va multumesc
Cel mai recent răspuns: bOGdANmXm , utilizator 11:44, 18 Februarie 2010
Pentru dauna totala, asiguratorul plateste valoarea reala , mai putin 25% si ramaneti in posesia "epavei"(integrala).Cu epava puteti sa faceti orice, inclusiv rapararea si repunerea in circulatie.
Multumesc mult de tot pt ajutor.
Mai este o problema motocicleta nu este pe numele meu,este pe numele unui prieten.motocicleta are toate actele in regula. Daca in momentul producerii accidentului eu conduceam nefiind posesorul ei firma de asigurari mai acopera dauna? Multumesc
Da.:) va plati, dar banii ii va primi proprietarul de drept al motocicletei.
Ultima modificare: Luni, 15 Februarie 2010
Doinita Stingaciu, Avocat
Exista o problema. Firma de asigurari va va cere sa demonstrati ca ati condus motocicleta cu acordul proprietarului.acesta va tre bui sa dea firmei asiguratoare o nota explicativa (in fata juristului firmei) din care sa reiasa ca v-a incredintat motocicleta dar si cine poate primi despagubirea

Alte discuții în legătură

Despagubire dauna totala si echipament moto ContSters225724 ContSters225724 Buna ziua.Va rog sa ma ajutati cu cateva lamuriri. Am avut un accident de circulatie pe 17 iulie 2011.Eu pe motocicleta celalalt cu autoturismul.Politia a ... (vezi toată discuția)
Plata daune autoturism avariat Tarana Tarana am dreptate intr-un incident cu un alt autoturism si reparatia depaseste valoarea lui la momentul incidentului.Daca vand autoturismul asa cum e fara sa-l repar ... (vezi toată discuția)
Termen de plata asigurator pentru daune materiale lucian_g lucian_g Buna ziua, As dori ceva lamuriri in urmatoarea problema: - am suferit un accident auto in urma cu 3 luni - eu fiind partea vatamata: ma deplasam ... (vezi toată discuția)