Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Decizie definitiva ... primaria refuza sa ia in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Decizie definitiva ... primaria refuza sa ia in considerare

buna ziua. Numele meu este Ene Ionut Daniel si am o problema destul de complexa. Imi cer scuze pt acest mail destul de lung .

Mama sotiei mele ( M. E.) impreauna cu sotul dansei (M. V.) au o sentinta definitiva pt un teren de 18500 mp din care 15000mp teren agricol si 3500 mp casa+curte ambele in Tancabesti. Acest teren este mostenit de la M. D. care a fost mostenitoare lui M. I. , decedat in 1989 .

Sentinta Civila nr 520 Sentinta Publica la 2.10. 1996

Prin aceasta decizie Comisia Locala este obligata la punerea in posesie a reclamantei si eliberarea procesului verbal corespunzator pentru suprafatade 1,85 ha din care 0,35 ha in varasa satului reprezentand curte si 1,5 ha teren arabil in sola Metianu.

Sentinta a fost definitiva nr 119/7.05.1998

Au fost anexate

Adeverinta de la Comisia comunale Snagov prin care se adevereste ca M D detine dreptul de proprietate prin hotarearea comisiei municipale nr.23 din 4 nov 1991 pt suprafata de 1,85 ha prevazuta in tabelul anexa nr 2.a. la pozitia nr 342 intocmit conform regulamentului de aplicare a Legii findului funciar . Adeverinta constituie dovada dreptului de proprietate pana la eliberarea titlului de proprietate.

Terenul a fost lucrat din 1991 pana in 1996.

Raspuns cerere nr 530/27.02.1995 catre M D de la primaria Chitila , prin care se dovedeste ca in registrul agricol vol.1 , fila 83, din anii 1959-1962 , M. I. figureaza cu urmatoarele terenuri in Comuna Tancabesti ;

-1,5 ha Arabil in com Tancabesti

-0.20 ha vie com Tancabesti

-0.20 ha vie la GAC Tancabesti

Acest inscris sustine adeverinta Comisiei Comunale Snagov nr 23 din 4 nov 1991 ce da dreptul de proprieteate asupra celor 1,85 ha lui M D.

Pana aici totul este clar. Acum incep problemele.

Pe data de 9.07.1998 la nici 2 luni dupa sentinta definitiva a tribunalului Bucuresti ,ca urmare a cererii nr 1389/1998 depuse de M D la Primaria Snagov si discutate in sedinta comisiei comunale de aplicare a legii fondului funciar nr 18/1991 din data de 26 mai 1998(la 3 sapt dupa decizia definitiva) se comunica urmatoarele;

-este mostenitoare alaturi de celelalte rude (fals- nu exista alte rude care sa fie in posesia acestui pamant deoarece a fost mostenit de la M I si nu de la I. D. Maria, caz in care s-a imparti intre cei 3 frati I Constantin, P Victoria , M D),

-suprafata de 1,5ha nu figureasza in registrul agricol al anului 1959 ( la punctul 2. se dovedeste prin raspunsul la cererea nr 530 din 27.02.1995 ca cele 1,5 ha teren arabil figureaza in registrul agricol al comunei Chitila in dreptul lui M I . Terenul figureaza in registrul agricol al comunei Chitila deoarece la vreamea respectiva toate taxele se plateau la primaria unde proprietarul avea domiciliu, in contradictie cu astazi cand taxele se platesc la primaria unde sunt inregistrate/de care apartin bunurile/terenurile si nu de primaria in raza careia domiciliaza proprietarul).

- cererea a fost facuta cu intariere iar suprafata a fost data cetatenilor indreaptatiti( fals – Sentinta Civila nr 520 a fost definitiva in 7.05.1998 , adica cu 2 luni inaintea acestui raspuns. Raspunsul a fost argumentat dupa aflarea deciziei definitive. Primaria nu a tinut cont de o decizie definitiva a Tribunalului Municipiului Bucuresti si a eliberat titlu de proprietate pe o suprafata alfata in litigiu)

-in urma solicitarii suprafetei de teren si pe legea 169/1997 – dupa aplicarea acestei legi va punem in posesie acolo unde comisia va avea teren – conform legii ( nu am locitat terenu pe le gea 169/1997 , iar comisia nu ia in seama decizia definitiva Tribunalului Municipilui Bucuresti)

In continuare au urmat nenumarate reclamatii si cereri de punere in posesie. Nu am primit raspuns nici macar o singura reclamatie.

Reclamatie nr 1731 catre Primaria Comunei Snagov

Se solicita punerea in executie a sentintei definitive nr 520 a Tribunalului Municipiului Bucuresti nr 119/7.05.1998 si eliberarea procesului verbal depunere in posesie.

Reclamatie nr 3365 catre Primaria Comunei Snagov

Se solicita sistarea lucrarilor de constructie pe terenul aflat in posesie conform Sentintei Civile nr 520 si definitive nr 119/7.05.1998.

Reclamatie nr 16595 catre Primaria Comunei Snagov

Se solicita trecerea spre validare a suprafetei de 1,85 ha reprezentand ;

- 0.35 ha vatra satului Tancabesti care este curtea casei proprietate personala

- 1,5 ha teren arabil sola Metianu care a fost preluata de CAP de la M D fara cerere de intrare in CAP deoarece M I era preot si nu putea fi inscris in CAP. Se solicita in baza sentintei nr 520 definitiva nr 119 in 7.05.1998.

3.1.Se anexeza copie dupa certificate de mostenitor M E si M V ai defunctei M D

In 2007 ne-am hotarat sa dam iar in judecata primaria dar de data aceasta surpriza. A castigat primaria !!!

Dosar nr 7935/94/2007 Tribunalul Bucuresti – Judecatoria Bufea

Sentinta civila nr 1334 din 17.03.2008

Prin plangere pe legea 18/1991 se solicita punerea in posesie a suprafetei de 1,85 ha si daune de 51,750 de lei pt perioada 2005-2007 si la 50 lei pe zi pana la punerea efectiva in posesie.

Sentinta este favorabila primariei si se motiveaza prin depunerea de catre primarie a unui proces verbal prin care se arata ca au fost pusi in posesie.

Anexa 1. si Anexa 2

Procesul verbal de punere in posesie depus la dosar este tacit ( nesemnat de proprietar pt ca nu i-a fost adus la cunostinta) ; suprafata de teren este intr-o alta locatie decat cea prevazuta in sentinta definitiva nr 119 din 7.05.1998 a Tribunalului Municipiului Bucuresti ; suprafata este trecuta dintr-o singura bucate de 23500 mp cu mult peste suprafata solicitata de reclamant adica 18500 mp care este compusa din 2 parti si anume 3500 mp vatra satului reprezentand casa+curte+gradina si 15000 mp teren agricol in sola Metianu.

Ce este de facut in acest caz? terenul exista nu au fost alte ceriri pana in 1998 el fiind chiar lucrat (agricultura). Decizia definitiva nu a fost recunoscuta de primarie care intre timp a eliberat titlu de proprietate unor alte persoane ( din cate am aflat cel care a beneficiat de acest cadou a fost chiar soferul primarului) , pentru ca ulterior sa se construiasca o fabrica ( Sanotehck) in 2000. Daca aveti nevoi de inscrisuri va pot trimite copii scanate ale tuturor actelor existente.

Decizia din 2008 nu a fost atacata deoarece unul din avocati ne-a spus ca plangerea initiala a fost prost facuta si sa nu mai continuam pe pista aceasta(ne-a sfatuit sa deschidem alt dosar cu o reclamatie mai bine intocmita).
ideea e ca nu stiu ce trebuie facut mai bine de atat . am reclamat primaria si comisia funciara pt nepunerea in practica si nerespectarea unei decizii judecatoresti definitive. La judecata din 2007-2008 primaria a depus un proces verbal prin care incerca sa arate ca am fost pusi in posesie ,dar acel procesul verbal nu e corect/real din mai mutle pct de vdr , pct de vdr de care judecatoare nu a tinut cont . Tot procesul a fost cu o tenta vizibila contra noastra . Dupa cum am mai spus pamanatul a apartinut de sute de ani unei singure familii si a fost luat de comunisti . Dupa 89 M Dobra a fost pusa in posesie pe legea 18/1991(cu martori si masuratori de rigoare) iar terenul a fost lucrat(agricultura) .Nu au existat niciodata alte cereri de revendicare din partea nimanui. Doar comisia funciara si primarul au avut interese sa nu elibereze titlu de proprietate . Dupa cum am spus la nici 3 sapt dupa decizia definitiva primarul a spus ca terenul a fost dat celor indreptatiti (nu se stie cui si nici cum a putut sa dea titlu de proprietate pe un teren aflat in litigiu) , ca cererea a fost facuta cu intarziere ( cererea fiind chiar decizia definitiva - concluzie "judecatoria s-a miscat greu iar primaria nu a putut astepta" ) . astept un raspuns...Multumesc anticipat
Intr-un final sa inteleg ca exista o punere in posesie pe alt amplasament decat cel pentru care exista hotararea definitiva la care faceti referire?
Ma gandesc ca trebuie vazute hotararile pronuntate, trebuie vazut cine are titlu de proprietate pe amplasamentul dvs. si sa incercati sa reparati ceva.
Cred ca este un demers dificil si sansele sunt minime dar poate ca merita incercat de vreme ce sunteti nemultumit si acuzati Primaria de "implicare".

Cred ca aveti nevoie de un avocat care sa vada toate actele si sa primeasca toate detaliile spetei , nu cred ca puteti obtine pe forum o solutie.

succes
av. Ileana Schwarz
am decizie definitiva a tribunalului Bucuresti ! ce poate si mai sus de atat? eliberata in 5 mai '98 iar in 27 mai tot 98 primarul spune ca nu il intereseaza ce a decis tribunalul. el are alte planuri. oricum multumesc pt sfaturi si sper sa am sanse mai mari decat imi acordati :)
Cred ca m-ati inteles gresit. Chiar va doresc sa descalciti itele incurcate de Primarie.Dar a dovedi ca ai dreptate este cateodata mai greu decat credeti.Din ce am inteles eu, Primaria s-a aparat sustinand ca exista punere in posesie. In concluzie, pentru terenul pe care l-ati avut dvs. s-au facut ceva "aranjamente" cu consecinte juridice astfel ca va trebui sa formulati o actiune complexa cu mai multe capete de cerere in care sa fie introdusa si Primaria si actualii proprietari ai imobilului in discutie. Numai constatarea nulitatii absolute a actelor prin care s-a dat altcuiva acel teren poate conduce in final la atribuirea catre dvs.
Dar efortul dvs. trebuie insotit de ajutor specializat.Atat am vrut sa spun ca aveti nevoie de un avocat competent.Eu nu va pot acorda sanse mari sau sanse mici, eu pot doar sa va explic, din punctul meu de vedere, complexitatea unui eventual demers judiciar.
Instanta de judecata este suverana in apreciere asupra unei cauze.

succes
av. Ileana Schwarz
PS Sunt ultima care ar renunta sa lupte atunci cand crede cu adevarat in ceva!!