Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cine ma lamureste
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cine ma lamureste

acuma 2 ani, parintii mei a vandut un autovehicul, o dacie 1300, tranzactia s-a facut pe o simpla hartie de mana, ca pe vremuri, banii pe masina a fost incasati, dar nu s-a facut transferul de propietate la noul propietar, adica prin notariat, in momentul de fata impozitul la masina il platesc tot parintii mei, intre timp noul propietar fictiv a plecat din localitae, in apropiere, am reusit sa dau de el, i-am spus, hai sa rezolvam odata cu masina, a fost doar o promisiune, ptr. ca nu avenit nici in ziua de astazi sa rezolvam problema, am fost la politie din propia intiativa, si le-am spus care este problema, dar ei mi-a spus ca numai pe cale judecatoresca pot rezova problema, intrebarea este cum pot sa radiez masina ca parintii mei sa nu mai platesca impozitul la masina, si cum pot sa-l lamuresc pe omul respectiv sa rezolvam problema, precizez ca actele de la masina sunt la el
astept raspuns cat mai repede posibil
cu stima dorel
1) Radierea din evidenţă a vehiculelor se face de către autoritatea care a efectuat înmatricularea sau înregistrarea, la cererea proprietarului sau a mandatarului acestuia, în următoarele cazuri:
a) proprietarul sau mandatarul acestuia doreşte retragerea din circulaţie a vehiculului şi face dovada depozitării acestuia într-un spaţiu adecvat, deţinut în condiţiile legii;
b) proprietarul sau mandatarul acestuia face dovada dezmembrării vehiculului;
c) la trecerea vehiculului în proprietatea altei persoane, în condiţiile legii;
d) la schimbarea domiciliului, a reşedinţei sau a sediului proprietarului, pe raza de competenţă a altei autorităţi decât cea care a efectuat înmatricularea sau înregistrarea;
e) la scoaterea definitivă din România a vehiculului respectiv.
(2) Radierea din evidenţă a vehiculelor indisponibilizate prin instituirea unui sechestru asigurător se poate face în baza hotărârii instanţei de judecată, conform legii, de către autoritatea care a efectuat înmatricularea sau înregistrarea.
(3) Este interzisă circulaţia pe drumurile publice a vehiculelor radiate din evidenţă.
(4) Vehiculele declarate, prin decizie a autorităţii publice locale, fără proprietar sau abandonate se radiază din oficiu în termen de 30 de zile de la primirea deciziei respective.

noul cod rutier

va multumesc de raspuns, dar din pacate nu ma ajuta cu nimica, asa cred eu, masina a fost vanduta catre o terta persoana, fara a face actele legale, persoana respectiva din lasitate sau comoditate nu vrea sa facem actele, ca el sa intre in legalitate ca noul propietar, iar parintii mei, ca s-o radieze si sa nu mai plateasca impozitul la autoritatile locale
la politie mi s-a spus ca numai pe cale judecatoresca o pot rezolva, doarece masina a fost vanduta, chiar si pe o hartie de mana, ca s-o radiez, trebuie sa fie si persoana respectiva de fata, altfel nu, daca nu pe calea judecatoreasca
astept noi raspunsuri, poate doriti si alte detalii, va rog sa mi le cereti
Faceti o actiune in constare la judecatorie si-l chemati in judecata pe cel caruia i-ati vandut masina.
cam asa a spus si politia, am crezut ca sunt si alte modalitati sau cai de rezolvare a cazului
va multumesc pentru raspunsuri
proprietatea bunutilor mobile nu se transfera obligatoriu prin notariat.
Daca ai un act incheiat in Targ poti merge cu el la impozite si taxe locale si te scoate de la impozit.;)