Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... situatie Bilet la ORdin din oct 2009
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

situatie Bilet la ORdin din oct 2009

Salut.
Situatie:
1. Am emis in iunie 2009 un BO catre un subcontractant(cu data scadenta, suma de plata ). Valabilitatea acestuia este la iulie 2009.(fara pv pradare primire)
2. I-am facut platile la cval acelor facturi prin luna noiembrie cu VIRAMENT bancar.
3. La acest moment nu doreste sa imi returneze BO, (in ideea ca avea si alte afaceri pe alta firma, tot a mea, unde mai aveti creante)
Intrebari : 1. Se mai deconteaza biletul daca este introdus in banca?? (Raifeisen)
2. Voi intra in CIP daca nu sunt bani in cont?
3. In acest caz voi putea iesi din CIP daca fac dovada platilor? Cat dureaza procesul? Ce alte implicatii are?
4. Cum sa fac sa anulez aceasta potentiala problema?

Multumesc.
eugenborza, utilizator
daca a fost trecuta data scadentei pe acel bo, acesta nu mai poate fi introdus in circuitul bancar (au trecut cele 30zile de cand trebuia depus la banca).

Ceva doamne de la banca au zis ca pot folosi biletul un an de zile daca ma dau in judecata. Toata chestiunea e ca platile le-am facut deja. Cum ma protetejez de bataia asta de cap?
Trebuie introdusa o actiune speciala pentru restituirea cambiei detiunta de beneficiar fara raport cauzal. Este o varietate de actiune pe dreppt comun admisibila in matere cambiala.