avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 991 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... dobanzi
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

dobanzi

La pensionarea mea - 15.04 2009 trebuia să primesc ,ca ajutor, o sumă importantă.Nu am primit nimic pâna în prezent şi am chemat în judecata Ministerul Administraţiei şi Internelor solicitând actualizarea sumei cu rata inflaţiei şi plata dobânzii legale calculată conform art.3 alin.3 din O.G. 9/ 2003. La tribunal mi-a fost admisă cererea şi acum aştept recursul ministerului.Oare va rezista soluţia la curtea de apel?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 16:04, 15 Februarie 2010
Daca aveti o hotarare judecatoreasca favorabila aveti sanse mult mai mari decat partea adversa.
Circa 85% din recursuri se resping.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actualizare pret cu rata inflatiei sxamo39_p sxamo39_p In 2004 am executat silit un imobil al uni debitor, bunul fiind adjudecat, iar pretul distribuit. Ulterior debitorul a formulat contestatie la executare si a ... (vezi toată discuția)
Obligatia de a acorda sumele cuvenite actualizate la data platii efective pavelevap pavelevap Politist decedat in cursul anului 2012. Sotia solicita ajutoarele de deces prevazute de art. 24 din anexa VII la Legea 284/2010, dar IPJ refuza plata ... (vezi toată discuția)
Obligatia de a acorda sumele cuvenite actualizate la data platii efective pavelevap pavelevap Politist decedat in cursul anului 2012. Sotia solicita ajutoarele de deces prevazute de art. 24 din anexa VII la Legea 284/2010, dar IPJ refuza plata ... (vezi toată discuția)