avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare corecta?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare corecta?

Buna seara,
imi poate spune cineva daca este corecta urmatoarea inregistrare contabila:
455=117
117=121?
cu aceasta inregistrare as dori sa sting pierderea inregistrata din anii precedenti cu suma din contul administratorului.(adica cu banii adusi de acesta in firma ptr diverse plati si pe care refuza sa-i mai ia inapoi).

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Ana Muntianu , Consultant fiscal 08:19, 17 Februarie 2010
Nu este corecta.
de ce?
in creditul contului 117 se inregistreaza:
- sume anulate reprezentand datorii la furnizori,creditori diversi actionari /asociati aferente exercitiilor financiare anterioare(401;404,462,455)
ce nu este corect?

Multumesc
121=117
si
117=455
e mai bine?#-o
legea contabilitatii 82/1991 rep prevede la art 19:
(4)Pierderea contabilă reportată se acoperă din profitul exerciţiului financiar şi cel reportat, din rezerve, prime de capital şi capital social, potrivit hotărârii adunării generale a acţionarilor sau asociaţilor.
Banuiesc ca pierderea pe care doriti sa o acoperiti este contabila
Dupa cum vedeti , nu exista posibilitatea de a acoperi pierderea cu creditul acordat societatii de catre asociat.
Pierderea - conform raspunsului precedent - se acopera :

% = 117
121 (profit an curent)
117 (profit ani precedenti, nerepartizat)

Si desigur , calea "usoara" : majorati capitalul social, apoi reduceti capitalul cu pierderea.:D

Alte discuții în legătură

Pierdere BICOS BICOS SE POT INCHIDE CONTURILE 117 CU 455? (vezi toată discuția)
Cont 117 bastti bastti Buna As vrea sa stiu cum se mai lucreaza cu contul 117. De exemplu pot acoperi pierderea din anii anteriori(debit 117) cu creditul contului 4551 ? Dar ... (vezi toată discuția)
Repartizare dividende herculeroco herculeroco Buna ziua, am si eu doua intrebari. Am o societate comerciala si am avut ceva profit pe 2008, dar in 2007 am avut pierderi. Trebuie sa acoperim intai ... (vezi toată discuția)