Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Decont tva- prest. servicii. catre pers.neimpozabile ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Decont tva- prest. servicii. catre pers.neimpozabile din UE

Sunt pfa neplatitoare de tva, prestez servicii informatice,
Am primit un cod tva conf. art 1531 CF pt. prestare serv. informatice catre UE.
Daca am un client pers. neimozabila din UE, colectez tva si sunt obligata sa platesc tva la stat.
In ce decont de tva si la ce rubrica declar tva datorata bug.de stat.?
- tva colectat din prestare servicii catre persoane neimpozabile din UE-
locul prestarii este romania si pt acest tip de serviciu prestat catre pers neimpozabile din UE nu folositi codul de inregistrare tva pentru achizitii/livrari intracomunitare.

in acest caz veti factura ca si un serviciu catre o persoana din romania (folosind facturierul de neplatitor tva)

daca prestarea se facea catre o pers impozabila din UE, locul prestarii nefiind romania, nu trebuia sa depuneti decontul special de taxa 301, ci doar decl 390, pentru ca nu dvs, sunteti persoana obligata la plata taxei.

decontul special de taxa, 301, se depune numai de catre persoanele inregistrare cf art. 153^1, obligate la plata taxei in romania, pentru achizitiile de bunuri/servicii intracomunitare.