avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diurna minima legala - in sectorul privat - pentru ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diurna minima legala - in sectorul privat - pentru deplasari in strainatate

Exista vreo baza legala care stabileste valoarea diurnei minime a se plati unui angajat din sectorul privat pentru deplasari / detasari in strainatate ? Puteti preciza va rog sursa legala ? Stiti (in cazul in care exista o valoare minima a diurnei pentru astfel de angajati) care este valoarea ei in Germania si Franta ?

In cazul lipsei de prevederi cu caracter obligatoriu exista recomandari in domeniu ? Precizati va rog sursele.

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Ligi , utilizator 17:18, 10 August 2010
Este egala cu cea prevazuta pentru institutiile bugetare si care este publicata in Monitorul Oficial. Difera in functie de tara in care are loc deplasarea.
Stimate dle MOCANU

va multumesc pentru raspunsul prompt. As vrea sa va rog insa sa fondati raspunsul dv cu temeiul legal al unei astfel de prevederi.
Eu am gasit o mai veche discutie [a][ link extern ] :

Diurna deplasari externe!!!!
Stimati listasi, Stie cineva care e sediul materiei pentru calculul diurnei in cazul deplasrilor externe? Ma refer la reglementarea ce vizeza angajatii ... CARLA GROSU
Re: Diurna deplasari externe!!!!
Baza legala ar fi HOTARAREA nr. 518 din 10 iulie 1995 privind unele drepturi si obligatii ale personalului român trimis în strainatate pentru îndeplinirea...
Bogdan
Re: Diurna deplasari externe!!!!
Incearca sa consulti HG 518/1995 care a fost modificata prin HG 2452/2004. 1815/2004, 1162/2004, 741/2004; 740/2004, 90/2004; ...
Catalina Grigore
Re: Diurna deplasari externe!!!!
Multumesc mult, Dar care este baza legala prin care aceasta Hotarare este aplicabila angajatiolr din sectorul privat? ... ...
CARLA GROSU
Re: Diurna deplasari externe!!!!
Pai nu ai baza legala. Recomandare inseamna optional. Nu cred ca este stabilita vreo "diurna minima pe economie" in materie de deplasari in strainatate. Avand...
denominatus


Din cate am gasit eu pe net, de atunci (de la HG 90/2004) nu a mai aparut nimic in domeniu ... Atunci ?

Va multumesc
Contractul colectiv la nivel national 2007-2010 spune:

Art. 45. - Salariaţii unităţilor trimişi în delegaţie în ţară sau străinătate vor beneficia de următoarele drepturi:
a) decontarea cheltuielilor de transport, de asigurare şi a costului cazării, potrivit condiţiilor stabilite prin contractele colective de muncă la celelalte niveluri;
b) diurnă de deplasare, al cărei cuantum se stabileşte prin negociere la nivel de ramură, grupuri de unităţi sau unitate; nivelul minim al diurnei este cel stabilit prin actele normative ce se aplică la instituţiile publice.


Contractul colectiv la nivel national se aplica obligatoriu de catre privati!
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Iunie 2010
lorelayold76, utilizator
Exista cadrul legal pentru diurna acordata de agentii economici din domeniul privat. Codul Fiscal precizeaza ca poate fi dedusa diurna in cuamtum de 2.5 ori peste diurna stabilita prin lege pentru institutiile statului. Vedeti articolul 21(3) lit."b(4) din codul fiscal. Acum statul acorda drept limitat angajatorului doar la deducerea din profitul impozabil, nu pune limita la acordarea diurnei. Pe cale de consecinta, dumneavoastra puteti plati cat vreti diurna, dar ca si cheltuiala pe care o puteti deduce, puteti lua in considerare doar cel mult 2.5 ori nivelul diurnei stabilite pentru institutiile statului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diurna legala ContSters170028 ContSters170028 Care este valoarea diurnei legale, pentru deplasari interne? Stiti cumva si legea in care gasesc? Va multumesc. (vezi toată discuția)
Diurna minima projectix projectix Buna ziua, Care este diurna minima legala in cazul deplasarii in strainatate a unui angajat al unei societati cu raspundere limitata. Din ceea ce rezulta din ... (vezi toată discuția)
Calcul - diurna 2011 - amsterdam camelia_mihai camelia_mihai Buna ziua, Duminica 13 martie plec pentru 4 zile in interes de serviciu in Amsterdam si as vrea sa stiu care este calculul diurnei pentru Amsterdam in ... (vezi toată discuția)