Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cartea de munca pierduta de catre angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cartea de munca pierduta de catre angajator

Buna ziua,

Fostul angajator mi-a pierdut cartea de munca.
Ce fac acum ?
Am pierdut si vechimea ?
Mai sunt inregistrat pe undeva ?

Multumesc in advans
Se poate reconstitui.
Nu veti pierde vechimea.
Nu vechimea nu este pierduta ,aceasta poate fi refacuta prin administrarea de adeverinte de la vechile locuri de munca.
Este o activitate greoaie,care necesita mult timp, dar care in final conduce la recuperarea totala/partiala a inregistrarilor din vechiul carnet de munca
Solicitati la ITM relatii
Succes
Vedeti OG 92/1976 art.15 si 16 (cu minim efort il gasiti pe internet/google). In principiu vechimea se reconstituie pe baza contractelor de munca, adeverintelor de la locurile de munca anterioare etc.
zaharia65_2 a scris:

Vedeti OG 92/1976 art.15 si 16 (cu minim efort il gasiti pe internet/google). In principiu vechimea se reconstituie pe baza contractelor de munca, adeverintelor de la locurile de munca anterioare etc.

Cred ca este vorba despre Decretul nr.92/1976 ....:)
In caz de pierdere a carnetului de munca, se va elibera celui in cauza un carnet de munca duplicat, de catre ultima unitate la care acesta a lucrat sau lucreaza. Daca ultima unitate a fost supusa reorganizarii, duplicatul se va elibera de catre unitatea care detine scriptele unitatii reorganizate.
Eliberarea duplicatului in caz de pierdere a carnetului de munca, se face numai dupa publicarea pierderii acestuia in Monitorul Oficial al Romaniei..