Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale anulare somatie de plata
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

anulare somatie de plata

am facut somatie de plata impotriva unui debitor, instanta a admis-o apoi primesc citatie pt anulare somatie de plata, de ce? care ar fi cauzele anularii?????
asta-i calea de atac la somatia de plata. nu trebuie sa incerce si debitorul tot ce se poate?
actiunea in anulare a unei ordonante petnru somatie de plata este calea de atac impotriva ordonantei ce contine somatia de plata. Este ca un apel sau recurs, doar ca este calea speciala de atac in procedura somatiei de plata.
De obicei este o tergiversare a cauzei pentru sustragerea de la plata. Nu trebuie sa iti faci rpea multe griji. Fa o intampinare si cam atat. Du-te in instanta daca ai timp. Nu prea se admit asfel de cereri. Cel putin la mine mai rar.
pai din cate somatii am facut nimeni nu a contestat, pana acum, deci fac intampinare si cer in continuare judecarea in lipsa.
norocul tau, asta inseamna ca ai fost scutita de o pierdere de timp si de bataia de cap :)
~ Conținut șters la cerere ~