Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce sanse are mama vitrega la mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce sanse are mama vitrega la mostenire?

buna seara! as dori sa-mi dati un raspuns cu privire la urmatoarea problema. De curand am aflat ca tata -socru s-a recasatorit legal cu femeia cu care a trait in concubinaj 13 ani.prima sotie a decedat acum 16 ani.cu prima sotie a construit o casa si a avut 4 copii. actuala sotie are 2 copii din alta casatorie.Intrebarea mea este daca actuala sotie va avea parte la mostenire in momentul decesului socrului meu si in special daca va avea si ea parte la casa, tinand cont ca aceasta a fost construita cu prima sotie si ca cei 4 copii traiesc.Va multumesc anticipat.
Actuala sotie, daca ii va supravietui, va avea dreptul la 1/4 din mostenirea sotului.

Ce intra in mostenirea sotului?
Intra partea lui (1/2) din casa construita cu prima sotie + 1/4 (partea mostenita de el) din cealalta jumatate de casa (care a apartinut primei sotii decedate).
Deci el are in final 5/8 din casa.
Daca acest 5/8 va mai exista in patrimoniul lui la moartea lui, atunci sotia supravietuitoare (a doua) va mosteni si ea 1/4 din acest 5/8. Restul de casa revenind copiilor lui.
dsoara. adutescu ,
daca cea de-a doua sotie va deceda inaintea sotului , copiii acesteia nu au nici un drept la imobilul sotului ei .
iar daca descendentii socrului dvs. doresc ca cea de-a doua sotie sa nu aiba vocatie succesorala la bunurile tatalui lor, inidcat ar fi sa procedati cum v-a sfatuit colega ioana cristea.
( respectiv dezbaterea succesiunii si efectuarea partajului voluntar . daca socrul dvs. va fi de acord !! )