Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uscator vandut
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uscator vandut

Cineva cumpara un apartament cu 2 camere, la parter. Toate bune si frumoase pana cand are nevoie sa-si usuce rufele. Afara nu se poate, balcon nu are, in casa nu se poate din cauza pericolului de condens si mucegai. Ar fi mers la uscator dar acesta fusese vandut mai inainte de a cumpara apartamentul. Ce sanse mai are de a obtine, nu neaparat dreptul de proprietate ci macar dreptul de a-si usca rufele?
imi pare rau sa te anunt ca nu prea ai ce face. aceeasi situatie o am si eu in blocul meu, eu respectiv neputand folosi nici daca as vrea uscatoria pt ca este cineva care chiar locuieste acolo cu acte in regula
Conform Hotararii de Guvern 400/2003, care reglementeaza organizarea si functionarea Asociatiilor de Proprietari,Anexa 1 pct.2.4,cat si Legii Locuintei(114/1996),Anexa 1 pct.B,intr-un condominiu, uscatoria face parte din proprietatea comuna a fiecarui membru al Asociatiei,deci nu poate fi vanduta decat cu acceptul tuturor proprietarilor si numai prin notariat.Verificati actele celui care o detine.In schimb ea poate fi inchiriata ,fara acceptul tuturor proprietarilor