Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... SRL-Faliment
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

SRL-Faliment

In 2007 am cesionat o societate iar noul administrator a facut o gramada de escrocherii.Acum firma este in faliment.Problema este ca eu apar ca parat in acest dosar.Cum este posibil?El a inselat societati comerciale iar eu acum apar ca parat dupa 3 ani?
Acum,ca o surpriza!!!!apar si eu ca parat in acest dosar...este posibil?nu am primit nici o citatie...nimic....cum este posibil?ce se intampla...ce urmeaza acum?ma ajuta cineva?multumesc anticipat
Eu la vremea aceia am mai postat si am cerut ajutorul in forum....si nu sa mai intamplat nimic de atunci.Acum insa....surpriza!!!o sugestie?parere?

Obiectul cauzei: procedura insolvenţei – societăţi cu răspundere limitată
Materia juridică: Faliment
Stadiu procesual: Fond

DOSAR NR....... HOTÃRÂRE În baza art.107 lit.A pct. b, c din Legea 85/2006 dispune intrarea în faliment prin procedura generală a debitoarei XXXSRL. Ridică dreptul de administrare al debitoarei în conf.cu art.107 alin.2 lit.a din lege. Dispune dizolvarea societăţii debitoare în conf. cu art.107 alin.2 din lege. Dispune sigilarea bunurilor din averea debitoarei şi trimiterea de notificări tribunalelor din alte judeţe în care debitoarea are bunuri în vederea sigilării ,în sarcina lichidatorului judiciar. Stabileşte termen de maxim 10 zile de la data notificării deschiderii procedurii falimentului de predare a gestiunii averii de la debitor către lichidator împreună cu lista actelor şi operaţiunilor efectuate după deschiderea procedurii menţionată la art.46 alin.2 din lege. Dispune întocmirea şi predarea către lichidatorul judiciar ,în termen de maxim 10 zile de la intrarea în faliment ,a unei liste cuprinzând numele şi adresele creditorilor şi toate creanţele acestora ,cu indicarea celor născute după data deschiderii procedurii. Stabileşte termenul limită pentru înregistrarea cererii de admitere a creanţelor născute după data deschiderii procedurii în vederea întocmirii tabelului suplimentar 19.03.2010 ,termenul de verificare a creanţelor născute după data deschiderii procedurii ,întocmirea, afişarea şi comunicarea tabelului preliminar al acestora 16.04.2010,termenul de depunere a contestaţiilor 30.04.2010,termenul de definitivare a tabelului suplimentar al creanţelor născute după data deschiderii procedurii şi de întocmire a tabelului definitiv consolidat 14.05.2010 . Dispune notificarea de către lichidatorul judiciar a intrării în faliment către toţi creditorii menţionaţi în lista de debitor/administrator ,menţionată la art.107 alin 2 lit. e din lege , debitorului, oficiului registrului comerţului pentru efectuarea menţiunii , în condiţiile art. 61 alin.2 şi 3 din lege. Dispune publicarea notificării într-un ziar de largă circulaţie şi în buletinul procedurii insolvenţei , în sarcina lichidatorului judiciar. Pune în vedere lichidatorului judiciar să ia măsuri de arhivare a documentelor contabile ale societăţii debitoare în conformitate cu dispoziţiile Legii 16/1996 , respectiv gruparea pe unităţi arhivistice, păstrarea şi inventarierea pe durata procedurii reorganizării şi lichidării judiciare , iar ulterior de selecţionare şi întocmire a procesului verbal prevăzut de art.11 din lege , predarea documentelor conform art.18 şi 18 ind.1 cu încunoştinţarea direcţiilor judeţene ale Arhivelor Naţionale asupra măsurilor dispuse. Desemnează lichidator judiciar pe xxx cu atrib.prev.de art.25 din lege şi cu o retribuţie de 3.000 şi 7% din averea debitoarei.. Dispune plata onorariului administratorului judiciar xxx în sumă de 3.000 lei din fondul ORC prev.la art.4 alin.4 din lege . Termen de judecată la data de 04.06.2010. Cu recurs în 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică azi 05.02.2010. PREªEDINTE,
Cesiunea a fost inregistrata la RC? A fost mentionat in modificarea actului constitutiv descarcarea de dvs. ca administrator si numirea altui asociat?
da.toate demersurile .La RC au fost modificat si inregistrat noul administrator...descarcarea?nu am aceasta informatie deoarece nu am mai avut acces la noul act constitutiv al firmei.Banuiesc ca au fost toate demersurile facute.Avocatul meu care sa ocupat de cesiune.....chiar nu a lasat lucrurile cum a dorit noul administrator si in acelasi timp cu cesiunea a facut si inregistrarea la RC a noului administrator si implicit a actului constitutiv al societatii.Noul administrator a mai avut nevoie si de alte domenii de activitate....sa poata pacali pe domenii unde sunt bani(carburanti,etc.)Noul administrator are o gramada de procese de acest gen(falimente,inselaciune,etc...tepe)
Daca nu sunteti citata nu stiu cum puteti apare ca parat in dosar. In oricare situatie este bine sa faceti o cerere la RC prin care sa solicitati un certificat constatator pe care, daca sunteti chemata in instanta, sa-l depuneti ca anexa la o eventuala intampinare. Spun "eventuala" deoarece nu ati fost citata si deci nu aveti o plangere impotriva dvs. Cum ati ajuns la concluzia ca sunteti parata in dosar?
un prieten ma anuntat ca a vazut numele meu acolo ca parat...am intrat pe site-ul TMB si asa este.In dosarul respectiv(de insolventa)unde acest administrator a inselat firme si acestea au cerut insolventa...apar si eu ca parat acum.Au fost proceduri si termene privind aceste probleme cauzate de acest administrator din 2008.Eu nu am aparut si nu am avut nici o legatura cu acesta.Acum vad ca sunt si eu parat.Dar nu am primit nici o citatie.Ce am de facut?
Buna ziua,
1.
Luati legatura cu Lichidatorul desemnat.
2.
Mergeti la Tribunal - Arhiva si cititi lucrarile din dosarul cauzei.
3.
Depuneti la dosar o cerere prin care invederati J. Sindic situatia privind modul cum ati luat la cunostinta de dosar si indicati adresa la care sa fiti citat.