Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce drepturi are un copil major in casa parintilor!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce drepturi are un copil major in casa parintilor!

Buna ziua. Problema mea este urmatoarea,sunt marita si impreuna cu sotul si cu copilul meu de 1 an si 7 luni locuim in apartamentul parintilor mei care sunt in divort. Momentan nu au avut nici o infatisare prima fiind in iulie. Tatal meu este un alcoolic impreuna cu mama lui,are condamnare pentru consum de bautura la volan. Ma tot amentita ca se duce la Politie si ca ne da afara din casa. Mama mea este plecata cu serviciul in Spania deci momentan nu este in Romania. In contractul casei sunt trecuti amandoi ca proprietari,deci eu practic stau in partea mamei de apartament binenteles cu acordul ei. Poate sau nu poate sa ma de-a afara din casa parintilor mei? Si daca Politia se amesteca in asa ceva..binenteles fara nici o plangere? Va multumesc tare mult,astept raspunsurile dvs.
in principiu nu aveti nici un drept in casa parintilor.in cazul in care, imobilul, revine in urma partajului, mamei dv. se pot face mai multe tipuri de contracte pentru folosinta imobilului... dar pina atunci...
Va multumesc ..dar nu mi-ati raspuns concret - Poate sau nu poate sa ma de-a afara din casa parintilor mei? Si daca Politia se amesteca in asa ceva..binenteles fara nici o plangere?
consider ca atita timp cit nu este facut partajul, da. politia intervine numai daca este sesizata.
Pai este sesizata..de catre el,dar fara nici o plangere. Spune doar ca vrea sa-si de-a afara din casa fiica cu nepotelul pe nici o motivatie,ca asa vrea el simplu. Poate veni Politia sa ma evacueze,de exemplu? Cu toate ca locuiesc in partea mamei de casa!
evacuare se poate face in baza unui titlu, hoatarire judecatoreasca. politia, in urma sesizarii, nu poate dispune evacuarea. din acest punct de vedere puteti fi linistita.