Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna. Am un prieten care locuieste impreuna cu parinti. In urma decesului mamei sale, continuand sa locuiasca cu tata-l vitreg, ne fiind de acord la partaj s-a ajuns la tribunal fiind inca pe rol cazul.
Intrebare: Are drept tatal sa-l evacueze din locuinta pana la definitivarea procesului?
Multumesc
Dupa parerea mea nu il poate evacua decat daca locuiesc impreuna si este imposibila convietuirea intre cei doi si este vinovat fiul.
Nu are dreptul sa il evacueze fara o hotarare judecatoreasca def. si irevoc. de evacuare. Sa nu plece amiabil.
Tata-l a schimbat usa de la locuinta ne anuntand si nici lasand cheia. Se poate considera abuz? Avocatul pretenului meu nu este in tara si nu stie ce demers sa faca ,urmatorul termen la tribunal fiind pe data de 13 septembrie
Sa isi caute urgent alt avocat...macar provizoriu...pana se intoarce avocatul lui...
In mod normal nu poate sa astepte in fata usii si sa astepte pana se va deschide...daca se va deschide...
Multumesc pentru promtitudine,