Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale suspendare activitate societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

suspendare activitate societate

se poate cere suspendarea activitatii unei firme cu datorii? modalitati
Da, activitatea societatii se poate suspenda. Pentru aceasta este nevoie de o hotararea AGA/decizia asociatului unic (dupa caz), contror de cuvinte pt AGA, certificatul constatator in original, declaratia model 1 pe care veti mentiona ca societatea nu desfasoara activitate.
Da, se poate suspenda, dar cei de la administratia financiara nu o vor suspenda.
Se poate suspenda si cu datorii, insa nu se va suspenda si raspunderea pentru plata datoriilor sau alte raspunderi contractuale in derulare (spre exemplu, daca aveti incheiat un contract de 12 luni cu un beneficiar si doriti sa suspendati activitatea inainte ca acel contract sa se finalizat, trebuie in continuare sa oferiti serviciile catre beneficiar pana la finalizarea perioadei contractuale), finantele vor putea solicita in continuare achitarea datoriilor sau executarea/blocarea conturilor in contul acestor datorii...
Activitatea unei societati se poate suspenda daca are datorii doar la Registrul Comertului, insa regimul derogatoriu nu se poate obtine de la finante daca societatea are datorii.
Diana