Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... vechime 10 ani ca si c.j.
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

vechime 10 ani ca si c.j.

Vreau sa pun o intrebare: Un consilier juridic cu vechime in prezent de 10 ani, fara a avea examen de definitivat in profesie si fara a avea vechime de 5 ani in profesie la intrarea in vigoare a Legii 514/2003 se putea inscrie la examenul de primire in barou de luna aceasta pentru avocatii definitivi?
Cunosc si problema abrogarii OUG 159/2008 ca neconstitutionala. Deci va rog daca se poate pareri la obiect.

Va multumesc mult.
deci..in prim rand, oug 159/2008 nu s-a abrogat ca neconstitutionala, ceea ce ar fi un nonsens, ci s-a declarat a fi neconstit, cu efectele binestiute..suspendarea efectelor.....etc...nu insist..forumurile sunt pline de explicatii..apoi, daca am merge pe principiul luarii de buna a hot unbr de org a exam (pe care eu refuz sa il iau in calcul, este un abuz din partea unbr si o dedicatie pt fii si nepoti), ar tb sa indepliniti condiiile cerute, respectiv sa fiti definitiv intr-o prof jur in urma exam de def sau prin ef legii, sa fi sustinut pb scrise si orale la cel putin 3 materii acceptate de ei....eu nu inteleg cum, dupa 10 ani, nu sunteti cons jur def?????de ce nu ati sustinut acest examen------?de la ap legii din 2003 ati fi avut timp....
deci, in concluzie, daca nu respectati conditiile impuse, nu puteati sa va inscrieti...sau ma rog, puteati, dar vi s-ar fi respins dosarul...de ce vreti sa faceti parte din aceasta tagma?sau de ce pe aceasta cale?????nu sunteti obligat sa imi raspundeti, era doar o intrebare retorica..
Nu.
Se putea inscrie la examenul pt obtinerea calitatii de stagiar:)
brendissima a scris:

deci..in prim rand, oug 159/2008 nu s-a abrogat ca neconstitutionala, ceea ce ar fi un nonsens, ci s-a declarat a fi neconstit, cu efectele binestiute..suspendarea efectelor.....etc...nu insist..forumurile sunt pline de explicatii..apoi, daca am merge pe principiul luarii de buna a hot unbr de org a exam (pe care eu refuz sa il iau in calcul, este un abuz din partea unbr si o dedicatie pt fii si nepoti), ar tb sa indepliniti condiiile cerute, respectiv sa fiti definitiv intr-o prof jur in urma exam de def sau prin ef legii, sa fi sustinut pb scrise si orale la cel putin 3 materii acceptate de ei....eu nu inteleg cum, dupa 10 ani, nu sunteti cons jur def?????de ce nu ati sustinut acest examen------?de la ap legii din 2003 ati fi avut timp....
deci, in concluzie, daca nu respectati conditiile impuse, nu puteati sa va inscrieti...sau ma rog, puteati, dar vi s-ar fi respins dosarul...de ce vreti sa faceti parte din aceasta tagma?sau de ce pe aceasta cale?????nu sunteti obligat sa imi raspundeti, era doar o intrebare retorica..

Prin efectul legii...daca acea persoana avea in anul 2003 la intrarea in vigoare a legii 514/2003 4 ani vechime ca si consilier juridic, nu e considerat consilier juridic definitiv? Eu asa am intles. Pe cine prindea legea profesand ca si consilier juridic era considerat definitiv. Prin urmare...prin efectul legii...daca se inscrie la examen se inscrie pentru avocat definitiv sau nu?

Si pana la urma urmei...unde trebuia dat acest examen de definitivat? La societatile unde lucrau sau la uniunile de cons.juridici? Cred ca nu e nimeni obligat sa faca parte dintr-o asemenea structura.
dorinv, utilizator
of, of..ce nu intelegeti?va puteati inscrie ca pt avocat stagiar, logic..iar de ce nu sunteti dvs definitivat prin ef legii, nu am de unde sa stiu.cand a intervenit aceasta posib, trebuia sa profitati de ea...nu stiu cum a ffunctionat exact, pt ca eu am sustinut exam de definitivat la colegiul unde ma inscrisesem ca si membru stagiar.ca nu suntem obligati sa ne inscriem in structuri gen colegii, e alta discutie...de ce va mai interes acum?examenul sta sa inceapa...daca nu il vor anula oricum...