Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere de mostenire

buna ziua parinti mei au detinut in proprietate o casa. recent mama mea a murit iar tatal meu doreste sa cedam in favoarea lui. noi cei 2 "copii":D Mentionez ca nici unul dintre noui nu locuim in imobilul in discutie fiecare avem apartamente separate.. Intrebare : cum putem noi sa stopam legal actiunea lui ???
actiunea se poate stopa, daca in termen de 6 luni de la decesul mamei, dati declaratii autentificate (la notar) de acceptare a succesiunii.In acel moment, el nu mai poate vinde nimic fara voi.
Dezbateti succesiunea pe cale notariala sau prin promovarea partajului succesoral in instanta.
In momentul in care se va deschide succesiune dupa mama,dumneavoastra ca mostenitori legali cu vocatie reala si utila la mostenirea mamei ve-ti fi chemati la notar pentru se dezbate succesiunea.
Daca nu vreti sa renuntati la cota-parte ce va revine din mostenire,atunci notarul este obligat sa va emita certificat de mostenitor,daca renuntati atunci o faceti in scris in fata notarului.
Nimeni nu va poate obliga sa renuntati la mostenire.Sunteti mostenitor legal si rezervatar al mamei.
Nu " cedati" nimic.
Mergeti la un notar din circumscriptia domiciliului mamei si acceptati succesiunea, sau la notarul unde a acceptat tatal.
sigur, cedati in favoarea lui.
doar ca renuntarea in favorem este o acceptare, urmata de o renuntare.B-)