Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiunea la decesul tatalui, renuntare la mostenire ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiunea la decesul tatalui, renuntare la mostenire in favoarea mamei

Dupa decesul tatatalui, copiii pot renunta la mostenire in favoarea mamei astfel incat mostenirea sa revina in totalitate mamei?
Da puteti renunta la mostenire in favoarea mamei. Exista la notar daca nu ma insel, " declaratii" tip pentru renuntarea la mostenire in favoarea unui alt mostenitor.
Nu se poate renunta la mostenire in favoarea cuiva, iar daca toti copiii renunta ( pot renunta numai daca se afla in termenul de optiune succesorala) exista riscul ca nu numai mama sa mosteneasca, ci si alte clase de mostenitori.. parinti, frati, nepoti ai tatalui. Succesibilul care renunta se considera ca nu a avut niciodata calitatea de mostenitor.
Mai bine mergeti si dezbateti succesiunea si daca vreti, ii cedati apoi mamei cotele dvs.
gi_jane2 a scris:

Nu se poate renunta la mostenire in favoarea cuiva, iar daca toti copiii renunta ( pot renunta numai daca se afla in termenul de optiune succesorala) exista riscul ca nu numai mama sa mosteneasca, ci si alte clase de mostenitori.. parinti, frati, nepoti ai tatalui.

Corect! Sau poate accepta doar unul dintre copii, iar dupa obtinerea certificatului de mostenitor sa incheie un partaj prin care sa revina totul mamei... Atentie! renuntarea este totala, se renunta la toate bunurile defunctului...
genova a scris:

Da puteti renunta la mostenire in favoarea mamei. Exista la notar daca nu ma insel, " declaratii" tip pentru renuntarea la mostenire in favoarea unui alt mostenitor.

La care dintre notari aţi văzut o astfel de declaraţie?

Mă interesează pentru un studiu general, de larg interes, despre "Aplicarea după ureche a dreptului succesoral". Promit să nu dau nume, mă interesează doar formularul, deoarece rezultatele studiului vor fi sub formă de date statistice.

:slap: