Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare la mostenire, consecinte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare la mostenire, consecinte

Eu si fratele meu am dat declaratie la notar ca renuntam la mostenirea dupa tata in favorea mamei,urmand ea sa mosteneasca de la tata tot si noi sa mostenim dupa moartea ei.Suntem doi frati.Aflam dupa
doau saptamani dupa ce am strans toate actele ca nu se poate.De ce ne-a pus notarul sa dam declaratii de renunatre sa le paltim si acum sa spuna ca nu se poate renunta la dreptul nostru in favoarea mamei?
Nu se poate să renunțați în favoarea cuiva. Renunțați pur și simplu. Dacă mai aveți alți frați aceștia vor beneficia de renunțare. Dacă nu aveți frați, atunci vor veni la moștenire frații și surorile tatălui, sau copiii acestora dacă frații sunt sunt predecedați, de asemenea părinții tatălui, dacă sunt în viață.
adica daca eu si fratele meu am dat o declaartie ca renuntam la tot de la tata ca sa facem succesiunea si sa mosteneasca mama tot si noi dupa ce moare mama impartim partea lui tata lasata mamei de noi cu fratii lui?Noi vroiam sa facem succesiunea lui tata si mama sa mosteneasca cat e in viata si dreptul nostru .Suntem doi frati
mediaset, utilizator
Adică, dacă ați renunțat la moștenire și frații tatălui dvs dau declarație de acceptare la moștenire, mama dvs va lua 1/4 din bunurile lăsate măștenire de tată, iar frații tatălui vor împărți restul de 3/4. Notarul ar fi trebui să vă spună asta.
Pai si cum putem proceda ca mama sa mosteneasca totul si cu acte pe tot ce a ramas de la tata si noi sa o mostenim dupa decesul ei?
deci cum se procedeaza?